Ένα ακόμη ματς που έδειχνε να έχει υπό τον πλήρη έλεγχό του έχασε ο Παναθηναϊκός χθες βράδυ, από την Μπαρτσελόνα με 92-81 στο ΟΑΚΑ. Σύμπτωση επαναλαμβανόμενη παύει να είναι… σύμπτωση. Οι «πράσινοι» έχουν χάσει στις 13 από τις 25 αγωνιστικές της Ευρωλίγκας στην τέταρτη περίοδο και μάλιστα ο συντελεστής πόντων τους στο τελευταίο δεκάλεπτο είναι στο -36.

Μάλιστα είναι αξιοσημείωτο ότι η κατάρρευσή τους σε πέντε παιχνίδια ήταν εντυπωσιακή στο φινάλε. Στο παιχνίδι με την Βιλερμπάν στη Λιόν είχαν χάσει την τελευταία περίοδο με 15-29, σε αυτό με την Χίμκι στη Μόσχα με 13-26, σε αυτό με τη Μακάμπι στο Τελ Αβίβ με 10-23, σε αυτό με τον Ερυθρό Αστέρα στο Βελιγράδι με 16-32 και χθες ήταν η επανάληψη του ίδιου σεναρίου με 12-25. Κοινή συνισταμένη όλων αυτών των αγώνων, ότι ο Παναθηναϊκός έχασε ένα παιχνίδι που έμοιαζε να έχει στο χέρι του. Αντίθετα, η ομάδα του Ρικ Πιτίνο δεν έχει κερδίσει κανένα ματς με μεγάλη ανατροπή στην τέταρτη περίοδο.

Είναι η αδυναμία διαχείρισης της πίεσης; Είναι έλλειψη συγκέντρωσης; Είναι η συσσώρευση κόπωσης σε παίκτες που τραβάνε το κουπί, όπως ο Καλάθης; Είναι όλα αυτά μαζί; Όπως και να’ χει, τα τέταρτα δεκάλεπτα «πληγώνουν» τον Παναθηναϊκό φέτος.

Αναλυτικά τα σκορ των τελευταίων περιόδων στα ματς του Παναθηναϊκού στη φετινή Ευρωλίγκα:

Ερυθρός Αστέρας (εντός): 21-29
Βιλερμπάν (εκτός): 15-29
Αρμάνι (εντός): 21-18
Ζενίτ (εκτός): 24-19
Χίμκι (εκτός): 13-26
Εφές (εντός): 23-16
Βαλένθια (εντός): 23-16
Άλμπα (εντός): 19-14