Με τον καλύτερο τρόπο ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στην Πριμέιρα Λίγκα η Γκιμαράες, που έφυγε με το διπλό (1-3) από την έδρα της Μορεϊρένσε και της «έκλεψε» την 5η θέση στη βαθμολογία.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα και προηγήθηκαν στο 15’ με τον Τεξέιρα. Εντούτοις, το χάρηκαν μόνο για 5 λεπτά, αφού στο 20’ ισοφάρισε ο Ντάβιντσον, ο οποίος έχει αναφερθεί ως υποψήφιος μεταγραφικός στόχος του Ολυμπιακού.

Στη συνέχεια, ο ρυθμός του παιχνιδιού άνοιξε, με τη Μορεϊρένσε να σπαταλά τις καλύτερες ευκαιρίες, όμως οι «κονκισταδόρες» ήταν πιο αποτελεσματικοί και πήραν το προβάδισμα στο 68’ με τον Οσόριο.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα (95’), ο Ντάβιντσον διαμόρφωσε το τελικό 1-3 και χάρισε στην ομάδα του το διπλό και την 5η θέση. Βέβαια, η Γκιμαράες είχε εξασφαλίσει το ευρωπαϊκό εισιτήριο, καθώς οι «βέρδες ε μπράνκος» δεν έλαβαν πιστοποιητικό συμμετοχής από την UEFA για συμμετοχή τους στο Γιουρόπα Λιγκ.