Σε μια συγκλονιστική αναμέτρηση που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, ο Ιωνικός επικράτησε 78-75 του Ηρακλή στη Θεσσαλονίκη και πίκρανε τον Θανάση Σκουρτόπουλο στην πρεμιέρα του στον πάγκο του Γηραιού.

Εξαιρετική εμφάνιση για τους Νικαιώτες από τον Μαυροκεφαλίδη (24 πόντοι, 14 ριμπάουντ), τον Τολιόπουλο (16 πόντοι, 7 ασίστ και 4 ριμπάουντ) και τον Πρίτζετ (12 πόντοι, 4 ριμπάουντ), με την ομάδα του Αγγέλου να ανεβαίνει στο 6-9.

Αντιθέτως, οι γηπεδούχοι υποχώρησαν στο 5-9 και μπλέκουν για τα καλά σε περιπέτειες. Από τους ηττημένους διακρίθηκαν οι Χάνλαν (19 πόντοι, 5 ριμπάουντ), Καββαδάς (15 πόντοι με 7/7 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Χάγκινς (12 πόντοι, 5 ριμπάουντ) και Ενετσιόνια (10 πόντοι, 7 ριμπάουντ), αν και ο τελευταίος αποδείχθηκε μοιραίος, αφού αστόχησε σε τρίποντο νίκης στο φινάλε.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν… φορτσάτοι το παιχνίδι και με τον Καββαδά να μην έχει αντίπαλο κάτω από τη ρακέτα, απέκτησαν «αέρα» 7 πόντων (11-4 στο 4’). Η αντίδραση του Ιωνικού ήρθε διά χειρός Μαυροκεφαλίδη, με τον έμπειρο σέντερ να καθοδηγεί την ομάδα του σε επιμέρους σκορ 10-2 (13-14 στο 8’). Μάλιστα, οι Νικαιώτες έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 5 πόντων (18-23).

Οι φιλοξενούμενοι «έπνιξαν» με την αμυντική τους διάθεση τους παίκτες του Γηραιού στην εκκίνηση της 2ης περιόδου και εκτοξεύτηκαν στο +12 (21-33 στο 13’). Με τον Χόλογουελ να μπαίνει στην εξίσωση, το σύνολο του Αγγέλου έφτασε μέχρι το +13 (26-39 στο 17’). Η αντίδραση των γηπεδούχων ήρθε με επιμέρους 8-2, που τους έφερε στο -7 (34-41) με το φινάλε του ημιχρόνου.

Με τον Χάνλαν να εκτελεί έξω από τα 6,75μ., ο Ηρακλής πλησίασε σε απόσταση αναπνοής (40-43) στα πρώτα λεπτά της 3ης περιόδου κι έδειξε να αφυπνίζεται. Παρά την εμφανή βελτίωσή της, η ομάδα του Σκουρτόπουλου δεν κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ, καθώς οι Νικαιώτες αντιστέκονταν. Η λήξη του 3ου δεκαλέπτου βρήκε τον Ιωνικό να έχει βραχεία κεφαλή (55-56).

Όπως αναμενόταν, η 4η περίοδος εξελίχθηκε σε θρίλερ ακατάλληλο για καρδιακούς. Με τον Καββαδά να κυριαρχεί, ο Γηραιός πήρε το προβάδισμα μετά από ώρα κι έδειχνε να ανατρέπει το μομέντουμ του αγώνα (63-60 στο 33’). Μάλιστα, οι γηπεδούχοι έφτασαν ακόμα και στο +6 (69-63) σε μια κρίσιμη καμπή του αγώνα (36’), με τον νεοφερμένο Χάγκινς να εκτελεί από την περιφέρεια.

Παρ’ όλα αυτά, οι παίκτες του Αγγέλου έβγαλαν χαρακτήρα και με μπροστάρη τον Τολιόπουλο, που πέτυχε 8 διαδοχικούς πόντους, ανέκτησαν την πρωτοπορία στο σκορ (72-74) με 1,5 λεπτό για το φινάλε. Ακολούθησε ένα τρίποντο του Ενετσιόνια (75-74) και δύο εύστοχες βολές του Μαυροκεφαλίδη για να διαμορφωθεί το 75-76.

Στην τελευταία επίθεση του Ηρακλή, ο Ενετσιόνια αστόχησε σε σουτ έξω από τα 6,75μ., με τον Μαυροκεφαλίδη να παίρνει το ριμπάουντ και να κερδίζει το φάουλ με 2 δέκατα για τη λήξη: με 2/2 από τη γραμμή έγραψε το τελικό 75-78.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 34-41, 55-56, 75-78.