Με όπλο την καλή της άμυνα και κορυφαίους τους Σιπριάνο και Μορέιρα, που είχαν από 16 πόντους, η Αγκόλα ξεκίνησε νικηφόρα στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Ισπανίας επικρατώντας με σκορ 80-69 της Ν. Κορέας, για τον τέταρτο όμιλο.

Στο πρώτο ημίχρονο, η αφρικανική ομάδα πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 18 πόντους (36-18), με τη Νότια Κορέα να κάνει την αντεπίθεσή της στο τρίτο δεκάλεπτο και να κλείνει τη διαφορά στο -4 (52-48). Ωστόσο, στην τέταρτη περίοδο, οι παίκτες του Πάουλο Μασέδο δεν έδωσαν άλλες «ευκαιρίες» στους Ασιάτες, παίρνοντας το ροζ φύλλο με το τελικό 80-69.

Τα δεκάλεπτα: 16-6, 36-18, 52-48, 80-69.

Αγκόλα (Μασέδο): Σιπριάνο 16 (4), Κόστα 6 (1 τρ., 6 ριμπ., 6 ασίστ), Φόρτες, Ντονιέμα 2, Γιοακίμ 6(7 ριμπ.), Μουρ 10 (2), Μορέιρα 16 (10 ριμπ.), Μάνουελ, Μπάρος 10, Μίνγκας 14 (1).

Ν. Κορέα (Γιου): Μουν 8 (2), Παρκ, Γιανγκ 11 (3), Κιμ Τ., Λι 4, Κιμ Σ. 15 (1), Τσο 10 (2), Γιανγκ 3 (1), Κιμ Γ. 6, Χέο, Οχ 4, Κιμ Γ. 8.