Πολύ κακό πρόσωπο παρουσίασε η Εθνική Εφήβων και μοιραία ηττήθηκε από την Ισπανία με 85-70 στον πρώτο αγώνα κατάταξης για τις θέσεις 9-16.

Η ελληνική ομάδα, που είδε τους Ίβηρες να μαζεύουν 20 επιθετικά ριμπάουντ (!), θα παίξει πλέον το Σάββατο για τις θέσεις 13-16 αντιμετωπίζοντας την Ουκρανία (14:00). Σημειώνεται πως κίνδυνος υποβιβασμού δεν υπάρχει, καθότι το επόμενο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U18 θα γίνει το καλοκαίρι του 2019 στο Βόλο.

Η Ισπανία πήρε ένα μικρό προβάδισμα από την αρχή του αγώνα «χτυπώντας» σε κάθε ευκαιρία στο ανοιχτό γήπεδο και έκλεισε το δεκάλεπτο στο +8 (17-25). Η Εθνική προσπάθησε να αντιδράσει αλλά δεν το έκανε συντεταγμένα και χάνοντας πολλά ριμπάουντ (9 στο πρώτο ημίχρονο) είδε τους αντιπάλους να ξεφεύγουν με 13 (31-44) σχεδόν δύο λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου. Το καλό φινάλε στη δεύτερη περίοδο επέτρεψε στην ελληνική ομάδα να περιορίσει κάπως τη ζημιά πηγαίνοντας στα αποδυτήρια στο -8 (36-44). Η αστοχία της Εθνικής σε συνδυασμό με τη συνεχόμενη αδυναμία στο ριμπάουντ δεν επέτρεπαν να πλησιάσει απειλητικά. Η Ισπανία συντήρησε τη διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο (48-57) και με ένα ξέσπασμα στο ξεκίνημα της τέταρτης έφτασε στο +18 (50-68). Η Ισπανία ολοκληρώνοντας ένα 15-2 έφτασε γρήγορα τη διαφορά στους 22 (50-72) και όλα κρίθηκαν νωρίς. Η διαφορά έφτασε μέχρι και το -26, πριν… συμμαζευτεί κάπως στο φινάλε (70-85).

Δεκάλεπτα: 17-25, 36-44, 48-57, 70-85.