Το Λαύριο επικράτησε σε ένα θεαματικό παιχνίδι του Ιωνικού Νίκαιας εκτός έδρας με σκορ 89-88 για την 16η αγωνιστική της Stoiximan Basket League. Έφτασαν κοντά στην ανατροπή οι γηπεδούχοι από το -12 του τρίτου δεκαλέπτου, αλλά ο Σμιθ απέτυχε στην τελευταία επίθεση να δώσει τη νίκη στην ομάδα του.

Kορυφαίοι για τους νικητές οι Ντέιβις (17π., 7ρ.), Κάρτερ (14π., 4ρ., 4ασ.) και Γερομιχαλός (11π., 12ρ.). Για τον Ιωνικό ξεχώρισε ο... μοιραίος Σμιθ (22π., 6ασ.) και ο Χόλογουελ (25π.), ενώ κοντά σε εντυπωσιακό double double έφτασε ο Χουγκάζ (9π., 14ρ.). Για την ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου έκανε ντεμπούτο ο Αντώνης Κόνιαρης (0π., 1ρ. 4ασ.).

Ανέβασε το ρεκόρ του στο 11-4 το Λαύριο, παραμένοντας σταθερά στην πρώτη 4αδα. Στο 6-10 έπεσε ο Ιωνικός Νίκαιας.

To Λαύριο πήρε τα ηνία του παιχνιδιού από νωρίς και όντας εξαιρετικό και με πλουραλισμό στην επίθεση εξασφάλισε διψήφια διαφορά στο 8ο λεπτό (16-26), με τον Μαυρκεφαλίδη να παλεύει μόνος του μέχρι εκείνη τη στιγμή για τον Ιωνικό (10 πόντοι). Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 24-30 για την ομάδα του Σερέλη.

Οι αντίπαλοι συνέχισαν να είναι εξαιρετικοί επιθετικά και με τους Χόλογουελ και Ντέιβις να πρωταγωνιστούν για τις δύο ομάδες, αυτές έφτασαν μέχρι την ανάπαυλα με το χορταστικό 56-49 υπέρ του Λαυρίου.

Στο γ' δεκάλεπτο, ο Σμιθ «πήρε το όπλο του» για τον Ιωνικό, ωστόσο αυτό δεν ήταν αρκετό για τους γηπεδούχους να απειλήσουν το Λάυριο, με τη διαφορά να φτάνει μέχρι τους δώδεκα πόντους και να είναι στο 30' ίδια με αυτή του ημιχρόνου (+7, 64-71).

Το ντέρμπι ήταν φυλαγμένο για το τελευταίο δεκάλεπτο, εκεί όπου η ομάδα το Βαγγέλη Αγγέλου έφτασε αρχικά στον πόντο (74-75 στο 33') κι έπειτα στην ισοφάριση (85-85 στο 37'). Ωστόσο το χαμένο σουτ του Σμιθ με τη λήξη του παιχνιδιού δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να φτάσουν στην ολική ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα: 24-30, 49-56, 64-71, 88-89