Επιτέλους νίκη για την Καρδίτσα!

Έπειτα από έντεκα σερί ήττες, οι νεοφώτιστοι «πάτησαν» 80-65 τον Απόλλωνα και παράλληλα υπερκάλυψαν το -6 της ήττας του πρώτου γύρου στην Πάτρα.

Έτσι, η ομάδα της Θεσσαλίας ανέβηκε στο 2-12 στην Basket League, ενώ από την άλλη εκείνη του Νίκου Βετούλα υποχώρησε στο 3-11.

Κορυφαίος της Καρδίτσας ο Γκάλινατ με 17 πόντους, ενώ από 13π. είχαν οι Έβανς και Γκάμπροβσεκ.

Από τον Απόλλωνα, ήταν εξαιρετικός ο Φιλιππάκος με 17π. και 10 ριμπάουντ.

Δυνατό ξεκίνημα από την Καρδίτσα, η οποία αρχικά προηγήθηκε 8-2 και στη συνέχεια έφτασε στο +9 (12-3), στο 7’. Η απάντηση του Απόλλωνα ήρθε με τον Φιλιππάκο, ο οποίος με τα δικά του τρίποντα έριξε τη διαφορά στο τέλος της πρώτης περιόδου (15-12).

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά μέχρι τα πρώτα τρία λεπτά της δεύτερης περιόδου (23-21). Εκεί, οι γηπεδούχοι έκαναν επιμέρους σκορ 10-1, για το +11 (33-22), στο 16’. Έκτοτε η Καρδίτσα είχε τον απόλυτο έλεγχο και έτσι πήγε στα αποδυτήρια με το +16 (42-26).

Ορεξάτος μπήκε στο δεύτερο μέρος ο Απόλλων και με επιμέρους σκορ 2-10 έριξε τη διαφορά (44-36), στο 24’. Η αντίδραση των γηπεδούχων ήρθε με τον Έβανς για το +11 (54-43), με τους Βερτζ και Φιλιππάκο να μειώνουν εκ νέου (58-51), αλλά το καλάθι και φάουλ του Γκάλινατ να στέλνει την Καρδίτσα στο +10 (61-51), στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Με σερί 6-0 ξεκίνησε η ομάδα του Παπανικολόπουλου στην τέταρτη περίοδο, για το νέο +16 (67-51) και συνεχίζοντας έτσι έφτασε ακόμη και στο +18 (76-58), στο 35’. Από εκείνο το σημείο και μέχρι τη λήξη, η Καρδίτσα είχε τον έλεγχο και πήρε τη νίκη με σκορ 80-65.

Τα δεκάλεπτα: 15-12, 42-26, 61-51, 80-65