Φοβερό χουνέρι έκανε στην ΑΕΚ ο Προμηθέας. Οι «κιτρινόμαυροι» έδειχναν έτοιμοι να πάρουν το πρώτο τους φετινό διπλό στο πρωτάθλημα, όταν 6:12 πριν το τέλος ήταν στο +11 (51-62), ωστόσο οι γηπεδούχοι με τον Νίκο Γκίκα ηγέτη και τον μέχρι πέρσι παίκτη της «Ένωσης» Μίλαν Μιλόσεβιτς να δίνει τη χαριστική βολή επικράτησαν 69-66.

Κορυφαίος ο Γκίκας με 16 πόντους και 4 ασίστ, ξεχώρισε ο Μάνι Χάρις με 18 πόντους και 11 ριμπάουντ, αλλά ήταν και μοιραίος με πολλά άστοχα σουτ στο τέλος.

Το ματς…

Χαμηλό τέμπο επέλεξαν οι δύο ομάδες στο εναρκτήριο δεκάλεπτο με τον Προμηθέα να έχει ένα ισχνό προβάδισμα (5-3, 12-10), το οποίο όμως έκανε φτερά χάρη στη δράση του Χάρις (12-16). Ο Αμερικανός πέτυχε δέκα πόντους στην πρώτη περίοδο και μαζί με την τεχνική ποινή στον Μάκη Γιατρά για διαμαρτυρία ήταν οι λόγοι που η ΑΕΚ έκλεισε το δεκάλεπτο προπορευόμενη (16-19). Ο τεχνικός των Αχαιών εμπιστεύτηκε ελληνικό κορμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και δικαιώθηκε. Ο Γκίκας οργάνωνε εξαιρετικά, ο Τουντζιαράκης εκτελούσε, ενώ Μιλόσεβιτς και Φαγέ έδωσαν λύσεις με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να περάσουν μπροστά (26-25). Προσωρινά όμως, καθώς η «Ένωση» με πέντε τρίποντο στο δεκάλεπτο και τους Γκριν-Σάκοτα να «ζεσταίνονται» πήγε στα αποδυτήρια στο +5 (37-42).

Η ΑΕΚ βελτίωσε εντυπωσιακά την άμυνά της στο τρίτο δεκάλεπτο. Κράτησε τους γηπεδούχους χωρίς σκορ για έξι ολόκληρα λεπτά και με τους Λαρεντζάκη και Χάρις να «μιλούν» έφτασε στο +12 (41-53). Ένα καλό δίλεπτο έφτανε στον Προμηθέα με οδηγό τον Γκίκα να ρίξει τη διαφορά στο μισό (49-55) στο φινάλε της περιόδου. Παρά τα πολλά επιθετικά ριμπάουντ των Πατρινών, η «Ένωση» έδειχνε να ελέγχει την κατάσταση χάρη στις επιθετικές πρωτοβουλίες του Σάκοτα (51-62) αλλά παρά το αντιαθλητικό του Έλις στον Μπάρλοου η διαφορά έπεσε ξανά στους έξι (58-64) στα τέσσερα λεπτά πριν το τέλος. Το τάιμ άουτ του Ντράγκαν Σάκοτα δεν συνέφερε την ομάδα του, την ώρα που ο Γκίκας με δύο τρίποντα και δύο βολές έφερε το ματς τούμπα στο 1:43 (66-64). Ο Σαλούστρος έκανε καταπληκτική αθόρυβη δουλειά στην άμυνα, ο Φαγέ από τη γραμμή έβαλε τον Προμηθέα στο +3 (67-64), ο Σάκοτα απάντησε (67-66) και μετά το βιαστικό σουτ του Γκριν ο Μιλόσεβιτς από κοντά διαμόρφωσε το τελικό 69-66, αφού ο Χάρις αστόχησε σε τρίποντο στην εκπνοή.

Δεκάλεπτα: 16-19, 37-42, 49-55, 69-66.

Προμηθέας (Γιατράς): Λίποβι 4 (4 ριμπ.), Φαγέ 13 (10 ριμπ.), Δημάκος 2, Χολ 3, Έλις 3 (6 ριμπ.), Τουντζιαράκης 11 (6 ριμπ.), Γκίκας 16 (4 ασίστ), Γερομιχαλός, Σαλούστρος 6 (3 ριμπ., 3 ασίστ), Μιλόσεβιτς, 11 (5 ριμπ.).

ΑΕΚ (Σάκοτα): Τζέιμς (4 ριμπ.), Γκριν 11 (5 ριμπ., 7 ασίστ), Χάρις 18 (11 ριμπ., 5 λάθη), Λαρεντζάκης 8, Μαυροειδής 1 (4 ριμπ.), Ξανθόπουλος 3, Σάκοτα 16, Μπάρλοου 6, Καββαδάς 1, Ελόνου 2 (5 ριμπ.).

Διαιτητές: Καρακατσούνης, Τσαρούχα, Παντελίδης.

Επιμέλεια: Χρήστος Ρομπόλης

TAGS: A.E.K.