Τη νίκη της αγωνιστικής στην Primeira Liga πέτυχε η Ρίο Άβε. Η ομάδα, που εδρεύει στη Βόρεια Πορτογαλία, πέρασε νικηφόρα από τη Λισσαβόνα, νικώντας με σκορ 3-2 τη Σπόρτινγκ και μάλιστα με ανατροπή στα τελευταία λεπτά. Για τα «λιοντάρια» αυτή ήταν η πρώτη ήττα στο φετινό πρωτάθλημα, μετά τη συμπλήρωση τεσσάρων αγωνιστικών.

Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν από νωρίς τις διαθέσεις τους, καθώς προηγήθηκαν στο 7’ με τον Αουγκούστο, αλλά στο 21’ οι γηπεδούχοι έφεραν το ματς στα ίσια. Μάλιστα, στο 53’ πήραν το προβάδισμα με τον Φελίπε, το οποίο διατηρούσαν μέχρι το 86’. Σε εκείνο το σημείο, η Ρίο Άβε με πέναλτι του Τζερόνιμο ισοφάρισε και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Αουγκούστο, επίσης από την άσπρη βούλα, έκανε το 2-3, δίνοντας στην ομάδα του τη σπουδαία νίκη.

Την τρελή της πορεία συνεχίζει η νεοφώτιστη Φαμαλικάο, η οποία πέρασε με σκορ 3-2 από την έδρα της Άβες, φτάνοντας τις τρεις νίκες σε τέσσερα παιχνίδια και τους δέκα βαθμούς, που την φέρνουν μόνη στην κορυφή της βαθμολογίας, μετά το κάζο της Σπόρτινγκ. Την πρώτη νίκη της στο φετινό πρωτάθλημα πανηγύρισε η Μαρίτιμο, η οποία επικράτησε με 1-0 εκτός έδρας της Πάσος Φερέιρα.