Αυτό που έγινε στο Staples Center δεν έχει προηγούμενο στην κυριολεξία. Οι Μάβερικς όχι απλά νίκησαν, αλλά διέσυραν τους Κλίπερς με 124-73 με την τελική διαφορά να είναι και… τιμητική για τους γηπεδούχους.

Το Ντάλας προηγήθηκε με 77-27 στο ημίχρονο, με τη διαφορά αυτή να είναι η μεγαλύτερη στην ιστορία του ΝΒΑ μετά από δύο δωδεκάλεπτα! Μάλιστα στα μέσα της τελευταίας περιόδου έφτασαν μια ανάσα και από το +60 (63-120). Ο Λούκα Ντόντσιτς δεν χρειάστηκε να παίξει πάνω από 26 λεπτά έχοντας 24 πόντους, 9 ριμπάουντ και 8 ασίστ, ενώ 21 πόντους πρόσθεσε ο Τζος Ρίτσαρντσον.

Για τους Κλίπερς, που έπαιξαν χωρίς τον Κογουάι Λέοναρντ μετά τον τραυματισμό του (του έγιναν ράμματα στο στόμα) στο προηγούμενο ματς, γνώρισαν την πρώτη τους ήττα. Ο Πολ Τζορτζ είχε 15 πόντους αλλά με 4/13 σουτ σε 24 λεπτά, ενώ ο Σερζ Ιμπάκα πρόσφερε 13 πόντους και 9 ριμπάουντ. Οι γηπεδούχοι είχαν

Δωδεκάλεπτα: 13-36, 27-77, 57-104, 73-124