Απότομη… προσγείωση για τον Άρη στη Ρουμανία!

Μία κάκιστη τρίτη περίοδος, όπου δέχτηκε επιμέρους σκορ 31-16, κόστισε στους «κίτρινους» την ήττα 90-74 από την Κλουζ, βάζοντας τέλος στο σερί των τριών νικών που μετρούσαν στο Eurocup.

Έτσι, η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη υποχώρησε στο 7-7 στον δεύτερο όμιλο, ενώ οι Ρουμάνοι πήγαν στο 10-4.

Πρώτος σκόρερ του Άρη ήταν ο Ντε Σόουζα με 14 πόντους, ενώ άλλους 13π. πρόσθεσε ο Σταρκ.

Από την Κλουζ, κορυφαίοι ήταν οι Κάτε και Τζόουνς με 18π. και 17π. αντίστοιχα.

Κακό ξεκίνημα από τον Άρη, ο οποίος επέτρεψε στην Κλουζ να προηγηθεί 9-0 στα πρώτα τρία λεπτά. Οι «κίτρινοι» έσπασαν το… ρόδι στο παιχνίδι με τρίποντο του Τολιόπουλου και αμέσως έβγαλαν αντίδραση με επιμέρους σκορ 1-11, για το προσπέρασμα (10-11), στο 5’. Στη συνέχεια, μπήκε και ο Γκάλινατ στην… εξίσωση με την ομάδα του Καστρίτη να πηγαίνει στο +3 (15-18), όμως η κακή άμυνα στο τελευταίο δίλεπτο έδωσε την ευκαιρία στους Ρουμάνους να κλείσουν την πρώτη περίοδο μπροστά (23-22).

Με λάθη και άστοχες επιλογές ξεκίνησε ο Άρης και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την Κλουζ να κάνει επιμέρους σκορ 11-2, για το +10 (34-24), μέχρι το 14’. Οι «κίτρινοι» αντέδρασαν με σερί 5-0 (34-29), αλλά από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι Ρουμάνοι είχαν τον έλεγχο και διατηρούσαν σταθερά τη διαφορά τους, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το +7 (45-38).

Από τα χαμένα ριμπάουντ «πληγώθηκε» η ομάδα της Θεσσαλονίκης στην αρχή του δεύτερου μέρους, με τους γηπεδούχους να ξεφεύγουν στο +13 (55-42), στο 23’. Η συνέχεια, ήταν ακόμη χειρότερη για τον Άρη, καθώς το δίδυμο Τζόουνς-Στιπάνοβιτς έκανε μεγαλύτερη «ζημιά», με την Κλουζ να φτάνει στο +22 (74-52) και μ’ αυτό να ολοκληρώνει το τρίτο δεκάλεπτο (76-54).

Η Κλουζ έφτασε ακόμη και στο +24 (80-56) στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκάλεπτου και στη συνέχεια χαλάρωσε. Αυτό εκμεταλλεύτηκε ο Άρης, ο οποίος με Χάρελ και Ντε Σόουζα έβγαλε αντίδραση και έριξε αρκετά τη διαφορά (85-74), στο 38’. Ωστόσο, δεν άλλαξε κάτι δραματικά μέχρι τη λήξη και έτσι γνώρισε την ήττα με σκορ 90-74.

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 45-38, 76-54, 90-74