Αν και βρέθηκε ακόμη και στο -17, ο Κολοσσός έδειξε μεγάλη ψυχή και σουτάροντας πολύ καλά έξω από τα 6,75μ. (14/29 τρίποντα) κατάφερε να νικήσει 81-75 τον Άρη, μέσα στο Αλεξάνδρειο και πανηγυρίζοντας το πρώτο του «διπλό» στη φετινή Α1, να πάρει σημαντική βαθμολογική ανάσα (3-15).

Παρά τη μεγάλη απουσία του Μαυροειδή, ο Τσούπκοβιτς «σκότωσε» την πρώην ομάδα του με 22 πόντους, με τον Ντεμπς να είχε 18 και τον Μπράουνινγκ 14.

Από την άλλη, οι «κίτρινοι» που έπαιζαν χωρίς τον Μποχωρίδη και έπεσαν στο 6-12, είχαν πρώτους σκόρερ τους Τολιόπουλο και Χάρις με 15 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Εντυπωσιακό ξεκίνημα έκανε ο Άρης στην αναμέτρηση, με τον ορεξάτο Τολιόπουλο να τον σπρώχνει στο 12-3 και τον Χάρις να τον διατηρεί στο +9 (15-6), μέχρι τα μισά. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο Κολοσσός αντέδρασε και παίρνοντας… φωτιά στην περιφέρεια κατάφερε να πλησιάσει στο καλάθι (19-17).

Το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό και στη δεύτερη περίοδο, με τους «κίτρινους» να διατηρούν το προβάδισμά τους, αλλά τους Ροδίτες να κρατούνταν κοντά (26-23). Ωστόσο, από τα μισά και μετά, ο Χάρις «ζεστάθηκε» έξω από τα 6,75μ. και με απανωτά τρίποντα, έστειλε την ομάδα της Θεσσαλονίκης ακόμη και στο +15 (40-25), στο 17’. Στα τελευταία λεπτά, ο Τσούπκοβιτς κράτησε τους φιλοξενούμενους στο ματς και έτσι το σκορ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου ήταν το 43-32.

Δυνατά μπήκε ο Άρης και στο δεύτερο μέρος, στέλνοντας τη διαφορά στο +17 (51-34), με τον Μπελ να τον διατηρεί σε απόσταση ασφαλείας (56-42), μέχρι το 24’. Εκεί, οι παίκτες του Καστρίτη χαλάρωσαν, με τον Κολοσσό να το εκμεταλλεύεται αυτό και να μειώνει αρχικά στο -6 (56-50) και στο 29’ με τον Πίνκστον να πλησιάζει στο καλάθι (58-56). Ωστόσο, στο τέλος οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +5 (62-57).

Ο Κολοσσός αρνούνταν να… παραδοθεί και στην τέταρτη περίοδο, όπου ελέγχοντας τα ριμπάουντ και βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση πλησίασε στον πόντο (67-66), ενώ με «όπλο» τα τρίποντα, όχι μόνο κατάφερε να περάσει και μπροστά, αλλά να πάει στο +7 (70-77), στο 37’. Στη συνέχεια και οι δύο ομάδες ήταν νευρικές στην επίθεση, με εκατέρωθεν λάθη, αλλά οι Ροδίτες είχαν τον έλεγχο των ριμπάουντ και έτσι κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με το τελικό 75-81!

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 43-32, 62-57, 75-81

Άρης (Καστρίτης): Φλιώνης 6 (2), Τολιόπουλος 15 (3), ΜακΓκί 8, Μπελ 11 (3), Χάρις 14 (4), Σλαφτσάκης, Χρηστίδης 1, Τζόουνς 11 (2), Νταλό 3 (1), Κάιζερ 6.

Κολοσσός Ρόδου (Κουφός): Γεωργαλλής, Δημάκος, Ντιγκς, Μπράουνινγκ 14 (2), Πίνκστον 10 (1), Τσούπκοβιτς 22 (6), Παπαδάκης 6 (1), Λι 11 (3), Ντεμπς 18 (1).