Πρωτοχρονιά με την… ψυχή στο στόμα θα κάνει ο Παναθηναϊκός!

Οι «πράσινοι»… κόλλησαν στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης με τον εξαιρετικό Κολοσσό, στη Ρόδο, ειδικά στα πρώτα πέντε λεπτά της τελευταίας περιόδου, με τους γηπεδούχους να φτάνουν τη διαφορά στους επτά (66-59), 4'44'' πριν τη λήξη, αλλά «ξύπνησαν» στο φινάλε και πήραν τη νίκη (71-72), διατηρώντας το αήττητο στην Α1.

Στο τέλος, πάντως, οι Ροδίτες είχαν την ευκαιρία να ξεράνουν το «τριφύλλι», αλλά ο κορυφαίος των γηπεδούχων, Μάλκολμ Γκρίφιν (20π.), αστόχησε μόνος του σε λέι άπ, 22'' πριν τη λήξη!

Από την άλλη, καθοριστικός για την ανατροπή του Παναθηναϊκού ήταν -στην επιστροφή του στη δράση- ο Νικ Καλάθης, ο οποίος είχε 10 ασίστ και οκτώ ριμπάουντ. «Κέρβερος» στην άμυνα ο Θανάσης Αντετοκούνμπο, αλλά και ο Κρις Σίνγκλετον, που πέτυχε και 13 πόντους.

Στους 14 σταμάτησε ο Γκιστ, 13 είχε ο Λοτζέσκι, με 2/3 τρίποντα.

Με το αποτέλεσμα αυτό, η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ έκλεισε το 2017 με ρεκόρ 10-0 στο πρωτάθλημα και είναι, φυσικά, στην κορυφή της βαθμολογίας, ενώ ο Κολοσσός υποχώρησε στο 5-5.

Και όμως… όπως και πριν την έναρξη του αγώνα, έτσι και με το ξεκίνημά του, όλα έδειχναν πως ο Παναθηναϊκός θα περνούσε ένα άνετο απόγευμα στη Ρόδο. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο, βέβαια, στην αρχή, αλλά, στο 8', με την είσοδο του Γκιστ και τον Νικ Καλάθη να κάνει την επανεμφάνισή του στα παρκέ, το «τριφύλλι» έφτασε να προηγείται με 9 (19-10), με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει, τελικά, στο υπέρ του 19-12.

Στη δεύτερη περίοδο, οι «πράσινοι» διατηρούσαν σχετικά εύκολα το προβάδισμα (26-18), φτάνοντας τη διαφορά ακόμη και στο +10 (33-23), με τον Λοτζέσκι να φωνάζει «παρών». Οι Ροδίτες, όμως, έκανε μια μίνι αντεπίθεση και με το επιμέρους 6-0, το ημίχρονο έκλεισε στο -4 για αυτούς, 33-29. Η μεγάλη ανατροπή, ωστόσο, θα γινόταν στο δεύτερο ημίχρονο…

Εκμεταλλευόμενοι το γεγονός πως ο Παναθηναϊκός… ξεχάστηκε στα αποδυτήρια, οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο 3ο δεκάλεπτο και, όχι μόνο ανέτρεψαν το σκορ, αλλά με τον Γκρίφιν να… παίρνει το όπλο του, έφτασαν να προηγούνται, κιόλας, με οκτώ πόντους διαφορά (47-39)! Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ, πάντως, έβγαλε αντίδραση και με τους Σίνγκλετον και Λοτζέσκι έφερε… τούμπα το ματς (50-51, 28'). Τα καλάθια των Χάρις και Ουέαρ, ωστόσο, έδωσαν εκ νέου το προβάδισμα στον Κολοσσό, στο τέλος της περιόδου (56-54).

Όπως καταλαβαίνετε, το φινάλε ήταν πραγματικό ντέρμπι!

Ο Κολοσσός συνέχισε εξαιρετικά και στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκάλεπτου, παίζοντας πολύ καλά σε άμυνα και επίθεση. Στο 33', το σκορ έγινε 61-54, ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να πλησιάσει, αλλά ο Γεωργαλλής δεν το επέτρεψε (66-59, 35'), αλλά οι «πράσινοι», τελικά… επέστρεψαν. Με τον Θανάση Αντετοκούνμπο, αλλά και τον Κρις Σίνγκλετον, να παίζουν καταπληκτική άμυνα, και τον Νικ Καλάθη να προσφέρει ηρεμία και… δημιουργία, το «τριφύλλι»… έτρεξε ένα επιμέρους 10-0 με μπροστάρηδες τους Γκιστ και Ρίβερς και προηγήθηκε 69-66 στο 38'. Δεν «καθάρισε» όμως…

Με το σκορ στο 68-72, ο Γκρίφιν ευστόχησε σε τρίποντο για το 71-72, αλλά ο Αμερικανός έγινε ο μοιραίος στο τέλος, καθώς, 29'' πριν τη λήξη, αστόχησε ανενόχλητος σε λέι απ και ο Παναθηναϊκός πήρε το ροζ φύλλο αγώνα!

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-19, 29-33, 56-54, 71-72.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ H HOTELS (Λυκογιάννης): Γκρίφιν 20 (7/16 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 5 ασίστ), Χάρις 12 (2), Σχίζας 8 (1), Μπρέι (0/5 σουτ, 5 ασίστ), Ράιτ 6 (10 ριμπάουντ), Τζόουνς 2, Γεωργαλλής 6 (2), Μπιλλής, Σταμάτης 2, Παπαδάκης, Τσαλμπούρης 2, Ουέαρ 12 (3 τρίποντα, 5 ασίστ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ SUPERFOODS (Πασκουάλ): Ρίβερς 9 (1), Ντένμον 2, Βουγιούκας 3, Λεκαβίτσιους 6, Σίνγκλετον 13 (1/4 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 8/11 βολές, 3 ριμπάουντ), Γκιστ 14, Λοτζέσκι 12 (2), Καλάθης 6 (8 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 6 λάθη), Αντετοκούνμπο 7 (1), Μήτογλου.

Επιμέλεια: Νίκος Ράλλης