Ο Κολοσσός νίκησε τον ΠΑΟΚ με 83-76 στην παράταση (κ.α. 67-67) και πήρε την πρώτη νίκη στο φετινό τουρνουά «Πέτρος Οικονομάκης» στο Ρέθυμνο, δείχνοντας σε καλή αγωνιστική κατάσταση, όπως και ο «Δικέφαλος», ενόψει της συμμετοχής τους στο Κύπελλο στις αρχές του επόμενου μήνα.

Ο Κολοσσός προηγήθηκε με +6, όμως ο «Δικέφαλος» ισοφάρισε στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ με επιμέρους σκορ 7-1 έφτασε στο +3.

Ο Βασιλόπουλος έδωσε ένα +4 στον Κολοσσό, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να μειώσει στο -1 στην τρίτη περίοδο και στην τέταρτη είχαμε ντέρμπι και παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, ο Βασιλόπουλος πήρε την κατάσταση στα χέρια του και έδωσε τη νίκη στους «θαλασσί».

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 35-38, 55-56, 67-67 κ.α., 83-76 α’ παρ.

Κολοσσός H Hotels (Λυκογιάννης): Λιάπης, Ρέντικ 6, Τσούκου 6 (1), Γεωργαλλής 9 (1), Σαλούστρος 2, Αγγελάκος, Αχόνεν 12 (2), Μπέρι 5, Βασιλόπουλος 17 (1), Παπαδάκης 4, Γουότσον 18, Χολ 4

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Μιλιένοβιτς, Κόνιαρης 2, Τσόχλας 7, Γλυνιαδάκης 5, Χρυσικόπουλος, Καμαράς, Τέιλορ 15 (2), Σάιμπερτ 5 (1), Μπράιαντ 3, Πέινερς 15 (3), Κλάντον 12, Μαργαρίτης 12 (2)

TAGS: Π.Α.Ο.Κ.