Ο Αγιαξ σάρωσε 4-1 τη Βίλεμ στο Τίλμπουργκ για την 29η αγωνιστική της Eredivisie και βρέθηκε στο +1 στην κορυφή της βαθμολογίας από τη δεύτερη Αϊντχόφεν, που αν νικήσει την Κυριακή τη Φίτεσε στο Αρνεμ, θα βρεθεί ξανά αυτή στην πρώτη θέση.

Από τη πλευρά της, η Βίλεμ έμεινε στο -2 από την προνομιούχο επτάδα και περιμένει και τα υπόλοιπα αποτελέσματα.

Ο Φαν Ντε Μπέεκ έκανε το 0-1 στο 14’, ισοφάρισε ο Ισακ με πέναλτι στο 26’ και το αυτογκόλ του Χέρκενς στο 41’ ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο. Στην επανάληψη, ο Φέλτμαν στο 53’ και ο Ζίγιεκ στο 79’ έφεραν το θρίαμβο.

Έφυγε με 1-1 από την έδρα της Ντε Γκράαφτσαπ η Αλκμααρ και έμεινε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, αφήνοντας τους γηπεδούχους οριακά εκτός των επικίνδυνων θέσεων.

«Στραπάτσο» για την Ουτρέχτη, που έχασε 0-5 στη Χάγη από την Ντε Χάαγκ, όμως έμεινε στην πρώτη πεντάδα, ενώ οι γηπεδούχοι ανέβηκαν στις μεσαίες θέσεις.

Στην πρώτη εξάδα έμεινε η Χέρακλες, η οποία νίκησε εντός έδρας την ουραγό Μπρέντα 1-0.

Οριακά στο -1 από την προνομιούχο επτάδα βρέθηκε η Γκρόνινγκεν, που νίκησε 1-0 την Εξέλσιορ και την άφησε στη ζώνη των πλέι άουτ.