Η ημέρα των ουραγών μπορεί να χαρακτηριστεί αυτή, αφού οι δύο τελευταίες ομάδες στον πίνακα της Ligue 1, πήραν πολύτιμες νίκες στην προσπάθεια τους να ξεφύγουν από την επικίνδυνη ζώνη. Η Λιλ σάρωσε με 4-1 την Καέν, αφού προηγήθηκε μέχρι το 24ο λεπτό με τον Έντερ και τον Σλίτι. Ο Φερέ μείωσε στο 31’ σε 2-1, όμως δύο γκολ που ήρθαν μέσα σε ένα λεπτό από τον Ντε Πρεβίλ στο 64’ και τον Λόπες στο 65’ «κλείδωσαν» τη νίκη για την γηπεδούχο Λιλ (μείωσε ο Ροντελέν στο 84’ σε 4-2) που πήρε την 4η νίκη της σε οκτώ εντός έδρας ματς, ενώ κέρδισε τρίποντο μετά από τέσσερις αγωνιστικές. Με αυτή τη νίκη η Λιλ έπιασε την σημερινή της αντίπαλο, αλλά και τη Ντιζόν με 14 πόντους.

Με τον Ουαρίς να σκοράρει για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι η ουραγός Λοριάν επικράτησε της 4ης Ρεν με 2-1 και έφτασε τους 11 πόντους. Ο Σιανί έκανε το 1-0 στο 28ο λεπτό, όμως ο Σίο ισοφάρισε στο 32ο λεπτό. Ο Ουαρίς με την έναρξη του β’ μέρους σημείωσε το νικητήριο γκολ για την Λοριάν.