Τρία παιχνίδια χωρίς νίκη ήταν πολλά για την Ατλέτικο Μαδρίτης. Εάν σε αυτό προσθέσουμε τον αποκλεισμό από το Κύπελλο τότε η πίεση που είχαν στα πόδια τους σήμερα οι παίκτες της ήταν μεγάλη.

Και τους «βγήκε» σε καλό στο δεύτερο 45λεπτό του σημερινού αγώνα με την Λας Πάλμας. Το τελικό 3-0 υπέρ των ροχιμπλάνκος, τους έφερε στη δεύτερη θέση αλλά με έξι βαθμούς πλέον από την τρίτη Βαλένθια.

Η Λας Πάλμας στο πρώτο 45λεπτο είχε καταφέρει να κρατήσει ανέπαφη την εστία της παρά τη μεγάλη πίεση που είχε δεχθεί. Ωστόσο, κάποια στιγμή οι αντοχές της κάμφθηκαν.

Στο 61ο λεπτό Γκριζμάν άνοιξε το σκορ και κάπου εκεί όλα έγιναν εύκολα για τους Μαδριλένους. Στο 73ο λεπτό ο Φερνάντο Τόρες έκανε το 2-0 και στο 88’ ο Πατέι διαμόρφωσε το τελικό 3-0.