Με τον καλύτερο τρόπο ξεπέρασε τον αποκλεισμό από την Τενερίφη στους «16» του Basketball Champions League ο Προμηθέας Πατρών, που συνέτριψε 86-61 τον Χολαργό για την Basket League και παραμένει στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας με ρεκόρ 13-6.

Τέσσερις παίκτες των Αχαιών είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, με τους Παρκς (14 πόντοι, 8 ριμπάουντ), Έλις (14 πόντοι) να ξεχωρίζουν. Μοναδικός διασωθείς από το «ναυάγιο» των ηττημένων ο Γιάνκοβιτς, που σταμάτησε στους 22 πόντους και κατέβασε 7 ριμπάουντ.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στα πρώτα λεπτά (8-5 στο 4’), ωστόσο οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι και έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +7 (21-14). Με πρωταγωνιστή τον Παρκς, η ομάδα του Γιατρά έστησε πάρτι στο δεύτερο δεκάλεπτο και εκτόξευσε τη διαφορά στους 20 πόντους (45-25 στο 20’)!

Στην τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα και μείωσαν κάπως (47-33 στο 24’). Εντούτοις, οι Αχαιοί απάντησαν με σερί 7-0 για να στείλουν τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους (54-33 στο 26’). Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους στο 66-43.

Στην τέταρτη περίοδο, οι παίκτες του Λυκογιάννη προσπάθησαν να μπουν και πάλι στο παιχνίδι, με τον Λοβ να ανεβάζει στροφές και να καθοδηγεί την ομάδα του (70-55 στο 34’). Παρ’ όλα αυτά, ο Προμηθέας βρήκε και πάλι ρυθμό και με επιμέρους 13-3 ξέφυγε με 25 πόντους διαφορά (83-58 στο 37’). Το μόνο που έμενε να διαπιστωθεί ήταν η διαφορά, με την ομάδα του Γιατρά να φτάνει στο τελικό 86-61.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 45-25, 66-43, 86-61.

Προμηθέας (Γιατράς): Κατσίβελης, Μέιερ 10, Χολ 6 (5 ασίστ), Έλις 14, Μπράουν 9 (5 ασίστ), Σαλούστρος 3 (7 ριμπ.), Κασελάκης 3, Γκίκας 8 (7 ασίστ), Τσαϊρέλης 2, Γερομιχαλός 4, Λίποβι 11, Παρκς 14 (8 ριμπ.).

Χολαργός (Λυκογιάννης): Φιτζπάτρικ 3, Γιάνκοβιτς 22 (7 ριμπ., 4 ασίστ), Οκερέαφορ, Αγκμπελέζε 6 (10 ριμπ.), Χόκινς 9, Κώττας, Καμπερίδης 1, Σπυριδωνίδης, Τάλτον 7, Σκουλίδας, Καλαϊτζάκης 2, Λοβ 11.