Ήττα με κατεβασμένα χέρια για τους Μπακς στο Μαϊάμι.

Η ομάδα του Γιάννη Αντετοκούνμπο έχασε 97-79 από τους Χιτ και πλέον τα «ελάφια» είναι στην ακριβώς στην τελευταία θέση που οδηγεί στα play-off (22-20), συνεχίζοντας να προβληματίζουν με τη φετινή τους παρουσία.

Έπειτα από ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο, που οι Μπακς είχαν έστω και οριακά το προβάδισμα (41-43), στο τρίτο δωδεκάλεπτο οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι και με τους Ντράγκιτς και Ουάιτσαϊντ να πιάνουν υψηλά στάνταρ απόδοσης, έκλεισαν την περίοδο στο υπέρ τους 71-57.

Στο δ’ δωδεκάλεπτο, ο Τζέισον Κιντ ξέχασε τον Γιάννη Αντετοκούνμπο στον πάγκο για ολόκληρο το πρώτο μισό της περιόδου, παρά το γεγονός ότι έπρεπε να ανατρέψουν διψήφια διαφορά.

Τελικά, με σόου του Ντράγκιτς έξω από τα 7,25 που πέτυχε τρία σερί τρίποντα, οι Χιτ έφτασαν στην ευρεία νίκη, δείχνοντας ότι πολύ δύσκολα θα χάσουν θέση στα play-off.

Ο Γιάννης είχε σε μόλις 30’, 22 πόντους, 6 ριμπάουντ και μία ασίστ.