Επιτέλους νίκη! Το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα στη φετινή Stoiximan Basket League (1-3) καρπώθηκε ο Ηρακλής, που έφυγε με το διπλό από τη Λάρισα (55-70).

Ο Γηραιός ήταν ανώτερος μετά την πρώτη περίοδο και με ένα καταπληκτικό 4ο δεκάλεπτο έφτασε στη σπουδαία επικράτηση.

Κορυφαίοι για τους Θεσσαλονικείς οι Ντάγκλας (22 πόντοι, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Αγραβάνη (13 πόντοι, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ) και Λιντς (12 πόντοι, 7 ριμπάουντ).

Από την άλλη, για τους Θεσσαλούς -που υποχώρησαν στο 1-4- πάλεψαν οι Ζάρας (11 πόντοι, 4 ριμπάουντ) και Κρουμπάλι (9 πόντοι, 12 ριμπάουντ).

Ο Ηρακλής μπήκε εντυπωσιακά στο παιχνίδι και προηγήθηκε 7-0 στο πρώτο δίλεπτο, ωστόσο κάπου εκεί… εξαφανίστηκε από το γήπεδο. Με τον Ζάρα να δίνει λύσεις και τον Σπαν να ευστοχεί σε buzzer beater τρίποντο, η Λάρισα έτρεξε σερί 19-0 κι έκλεισε την πρώτη περίοδο με «αέρα» 12 πόντων (19-7)!

Το 2ο δεκάλεπτο ήταν παράσταση για έναν ρόλο, με τους παίκτες του Γηραιού να κυριαρχούν: με σερί 9-0, πλησίασαν σε απόσταση βολής (19-16 στο 13’). Με τον Κρουμπάλι να καθαρίζει, οι γηπεδούχοι απομακρύνθηκαν κάπως (27-22 στο 17’), ωστόσο οι Θεσσαλονικείς απάντησαν με επιμέρους 8-1, που τους έφερε στο +2 με το φινάλε του ημιχρόνου (28-30).

Οι δύο ομάδες ήταν αρκετά νευρικές και άστοχες στην εκκίνηση της 3ης περιόδου, με συνέπεια να μην αλλάξει κάτι για περίπου 4 λεπτά. Οι φιλοξενούμενοι απέκτησαν μικρό προβάδισμα διά χειρός Αγραβάνη, ο οποίος εκτελούσε με συνέπεια (30-36 στο 24’). Φόρτσιουν και Σπαν απάντησαν και οι Θεσσαλοί ισοφάρισαν στο φινάλε του δεκαλέπτου (42-42).

Με καλάθι του Τσαϊρέλη, η Λάρισα πέρασε μπροστά (44-42) στην αφετηρία της 4ης περιόδου, όμως οι παίκτες του Παπανικολόπουλου ήταν απελπιστικά άστοχοι στη συνέχεια. Αυτό έδωσε τη δυνατότητα στον Ηρακλή να τρέξει σερί 14-0 και να βάλει τις βάσεις για τη νίκη του (44-56 στο 35’).

Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι, ήταν να μειώσουν στο -7 (49-56 στο 37’), αφού οι Λιντς και Ντάγκλας ήταν ασταμάτητοι στα τελευταία λεπτά και «σκότωσαν» τις ελπίδες των Θεσσαλών χαρίζοντας το διπλό στην ομάδα τους (55-70).

Τα δεκάλεπτα: 19-7, 28-30, 42-42, 55-70.