Ένα δεκάλεπτο αρκούσε στο Λαύριο για να φτάσει στο ροζ φύλλο του αγώνα με τη Λάρισα, με την ομάδα του Σερέλη να φεύγει με το διπλό από τη Θεσσαλία (66-75) χάρη στο επιμέρους 25-9 της 4ης περιόδου.

Κορυφαίοι για τους «μεταλλωρύχους» -που ανέβηκαν στο 2-1- οι Κάρτερ (19 πόντοι, 4 ασίστ) και Γερομιχαλός (13 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ).

Από την άλλη, για τους γηπεδούχους -που υποχώρησαν στο 1-2- πάλεψαν οι Χάντσον (20 πόντοι), Θριτ (15 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ) και Κρουμπάλι (12 πόντοι, 10 ριμπάουντ).

Η Λάρισα ξεκίνησε εντυπωσιακά το παιχνίδι και απέκτησε διψήφια διαφορά από νωρίς (10-0 στο 3’). Την ίδια ώρα, οι παίκτες του Λαυρίου δεν έβρισκαν… στόχο με κανέναν τρόπο, με συνέπεια να βρεθούν μέχρι και το -15 (17-2 στο 5’). Στο δεύτερο μισό της πρώτης περιόδου, η ομάδα του Σερέλη ανέβασε στροφές, έτρεξε επιμέρους σκορ 11-3 και ψαλίδισε τη διαφορά (20-13).

Στην εκκίνηση του 2ου δεκαλέπτου, οι φιλοξενούμενοι εμφανίστηκαν πολύ πιο συγκεντρωμένοι και με επιμέρους 9-1, που ήρθε διά χειρός Αμινού και Περσίδη, ανέτρεψαν την κατάσταση (21-22 στο 13’). Κάπου εκεί το ματς έγινε ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στην πρωτοπορία. Το ημίχρονο έκλεισε με τους Θεσσαλούς στο +3 (38-35) κι ενώ οι Θριτ, Χάντσον πέτυχαν τους 25 από τους 38 πόντους της ομάδας τους.

Στο 3ο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι διατήρησαν μικρό προβάδισμα, με τον Κρουμπάλι να μπαίνει στην εξίσωση (50-48 στο 27’). Η ομάδα του Παπανικολόπουλου πάτησε το γκάζι στο φινάλε της περιόδου και απομακρύνθηκε με +7 (57-50), με τους «μεταλλωρύχους» να βραχυκυκλώνουν επιθετικά.

Οι Θεσσαλοί κράτησαν μικρή διαφορά στα πρώτα λεπτά της 4ης περιόδου (60-56 στο 34’), ωστόσο κάπου εκεί κατέρρευσαν. Σε εκείνο το σημείο, οι παίκτες του Λαυρίου κυριάρχησαν απόλυτα και με επιμέρους 16-2, ανέτρεψαν πλήρως την κατάσταση (62-72 στο 38’) κι έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη τους. Στα τελευταία δευτερόλεπτα δεν άλλαξε κάτι και κάπως έτσι οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο τελικό 66-75.

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 38-35, 57-50, 66-75.