Κακλαμανάκης λαμπρός οδήγησε το Λαύριο στη νίκη επί του Απόλλωνα Πάτρας (82-66) για την 4η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Ο 27χρονος σέντερ των «μεταλλωρύχων» κυριάρχησε κάτω από τις δύο ρακέτες (16 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 2 τάπες) και οδήγησε την ομάδα του στο 3ο ροζ φύλλο αγώνα στο φετινό πρωτάθλημα (3-1).

Από την άλλη, για τους Αχαιούς, που υποχώρησαν στο 2-2, διακρίθηκαν ο Κόουλμαν (20 πόντοι) και ο Τσαλμπούρης (15 πόντοι).

Στα πρώτα λεπτά, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (9-9 στο 4’), με τους φιλοξενούμενους να τα περιμένουν όλα από τον Κόουλμαν. Οι παίκτες του Λαυρίου «έσφιξαν» αμυντικά και ξέφυγαν κάπως (17-13 στο 8’), ενώ έκλεισαν την περίοδο με βραχεία κεφαλή (19-18).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο πρώτο μισό του 2ου δεκαλέπτου (24-24 στο 14’), ωστόσο οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι και με επιμέρους σκορ 10-3, απομακρύνθηκαν στο +7 (34-27 στο 17’). Με τους Κάρτερ και Μουράτο να εκτελούν, η ομάδα της ανατολικής Αττικής πήγε στα αποδυτήρια έχοντας «αέρα» 6 πόντων (42-36).

Οι «μεταλλωρύχοι» ξεκίνησαν φουριόζοι στην 3η περίοδο και με σερί 10-0, εκτοξεύτηκαν στο +16 (52-36 στο 23’), ενώ έφτασαν τη διαφορά μέχρι και το +18 (56-38 στο 25’). Παρ’ όλα αυτά, οι Αχαιοί ανέβασαν στροφές και απάντησαν με σερί 14-0, που τους έφερε στο -4 στο φινάλε του δεκαλέπτου (56-52).

Στην εκκίνηση της 4ης περιόδου, οι παίκτες του Σερέλη έδειξαν περισσότερη συγκέντρωση και με σωστές επιλογές στην επίθεση, έτρεξαν επιμέρους 16-6, που τους έφερε στο +14 (72-58 στο 35’) και στην ουσία κλείδωσαν τη νίκη. Από ‘κει και πέρα, οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν τον τρόπο να επιστρέψουν και κάπως έτσι το Λαύριο έφτασε στο τελικό 82-66.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 42-36, 56-52, 82-66.