Λαύριο για 2η θέση! Το εντυπωσιακό σύνολο του Σερέλη έβγαλε αντίδραση μετά τη βαριά ήττα από τον Παναθηναϊκό και παρέσυρε τον Ηρακλή (105-77) σε εξ αναβολής αναμέτρηση για τη 19η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Έτσι, η ομάδα της ανατολικής Αττικής ανέβηκε στο 16-5 και με νίκη επί της Λάρισας στο φινάλε του πρωταθλήματος θα σφραγίσει τη 2η θέση στην κανονική περίοδο.

Κορυφαίοι για τους θριαμβευτές οι Ντιαλό (22 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κάρτερ (15 πόντοι) και Μουράτος (11 πόντοι, 10 ασίστ).

Από την άλλη, ο Γηραιός υποχώρησε στο 7-13 και η παρουσία του στην οκτάδα κρέμεται σε μια κλωστή. Από τους Θεσσαλονικείς διασώθηκε μόνο ο Ίμπανκς (25 πόντοι, 7 ριμπάουντ).

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν εντυπωσιακά το παιχνίδι και με τον Ντιαλό να βρίσκει ελεύθερο πεδίο, απέκτησαν διψήφια διαφορά από το πρώτο τετράλεπτο (16-2), την ώρα που οι παίκτες του Ηρακλή επιδίδονταν σε άστοχα σουτ έξω από τα 6,75μ.

Σε εκείνο το σημείο οι Θεσσαλονικείς ανέβασαν στροφές επιθετικά και μείωσαν (21-14 στο 8’) με πρωταγωνιστή τον Σαγκς. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την ομάδα της ανατολικής Αττικής να έχει «αέρα» 9 πόντων (28-19).

Το… πάρτι της ομάδας του Σερέλη συνεχίστηκε στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, όταν κι έτρεξε επιμέρους σκορ 18-3 για να εκτοξευτεί στο +24 (46-22 στο 15’), με τους Κάρτερ και Κόζι να μπαίνουν στην εξίσωση.

Η απάντηση του Γηραιού ήρθε με σερί 9-0 (46-31 στο 17’), ωστόσο ήταν μια μάλλον σπασμωδική αντίδραση. Κι αυτό διότι οι γηπεδούχοι ήταν ασταμάτητοι επιθετικά και επανέφεραν άμεσα τη διαφορά στο +20 (52-32). Το ημίχρονο έκλεισε με το Λαύριο να έχει προβάδισμα 15 πόντων (57-42).

Με μπροστάρη τον Ίμπανκς, ο Ηρακλής προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά στην εκκίνηση της 3ης περιόδου (57-46), αλλά πάλι οι γηπεδούχοι αντέδρασαν άμεσα: με επιμέρους 12-2, απομακρύνθηκαν με +21 (69-48 στο 25’).

Οι παίκτες του Λαυρίου δεν συνάντησαν… αντίσταση από τους φιλοξενούμενους κι έβρισκαν μπροστά τους αεροδιάδρομο, με συνέπεια να κλείσουν το 3ο δεκάλεπτο έχοντας ενεργητικό 85 πόντων (85-63)!

Όπως αναμενόταν, η 4η περίοδος εξελίχθηκε σε μια καλή ευκαιρία για δοκιμές προσώπων και σχημάτων από τους δύο προπονητές, αφού η διαφορά έμενε σε σταθερά υψηλά επίπεδα.

Με σερί 7-0 στο τελευταίο δίλεπτο, το Λαύριο ξεπέρασε τους 100 πόντους κι έφτασε για πρώτη φορά στο +28, που ήταν και η τελική διαφορά (105-77).

Τα δεκάλεπτα: 28-19, 57-42, 85-63, 105-77.