Το Περιστέρι σάρωσε 75-52 στο Λαύριο την τοπική ομάδα για τη 13η αγωνιστική της Basket League και έφτασε στο 6-6 ρεκόρ σε 13 ματς, αφήνοντας τους γηπεδούχους στο 5-7, με αμφότερες τις ομάδες να έχουν ένα ματς λιγότερο.

Οι «κυανοκίτρινοι» έφτασαν σε διψήφιες διαφορές στη δεύτερη περίοδο με το 7-0 σερί που έκαναν και, στη συνέχεια, δεν κοίταξαν ποτέ πίσω, φτάνοντας και στο +22 στην τέταρτη περίοδο.

Σε αυτό συνετέλεσαν περισσότερο οι Γκίελο με 14, Χρηστίδης με 12 και Κόζεϊ με 10 πόντους. Για τους γηπεδούχους, ξεχώρισε ο Κακλαμανάκης με 13 πόντους.

Με πολλή ευστοχία από την περιφέρεια, το Περιστέρι προηγήθηκε 7-0 και 9-4 με πρωταγωνιστή και σκόρερ τον Χρυσικόπουλο. Με σωστές επιλογές μέσα στη ρακέτα, οι «κυανοκίτρινοι» έφτασαν στο 13-6, όμως εκεί το Λάυριο έκανε σερί 5-0 και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 11-13.

Στην αρχή της δεύτερης περιόδου, οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο, όμως με σερί 7-0 το Περιστέρι έφτασε στο 15-22 με πρωταγωνιστές τους ξένους του και τα τρίποντα του Γκιέλο έφεραν το 17-25 και το 19-31. Η συνεχόμενη ευστοχία των παικτών του Περιστερίου από την περιφέρεια έφερε το 22-35 στην ολοκλήρωση του ημιχρόνου, με τους φιλοξενούμενους να έχουν 10/18 από τη γραμμή των 6.76 και 24 ριμπάουντ.

Στην αρχή της τρίτης περιόδου, το Λαύριο μείωσε σε 26-35, όμως εκεί το Περιστέρι απάντησε με σερί 8-0 για το 26-43. Τα πολλά λάθη των γηπεδούχων διατηρούσαν το +15 με +17 των «κυανοκίτρινων», με τον Πέτεγουεϊ να φέρνει τη διαφορά στο +20 και τον Κατσίβελη στο +22, με τους φιλοξενούμενους να έχουν πολλές ασίστ και πολλά ριμπάουντ, που τους βοήθησαν σε αιφνιδιασμούς. Με προσωπικό σερί 5-0 του Κόζεϊ, το Περιστέρι ολοκλήρωσε το τριαντάλεπτο στο 39-65.

Το τρίποντο του Γκίελο έφερε το 41-71 στο πρώτο τρίλεπτο της τέταρτης περιόδου και με τις σωστές επιλογές του Κόζεϊ μέσα στην αντίπαλη ρακέτα φτάσαμε στο +31. Ο Περσίδης με προσωπικό σερί 5-0 μείωσε σε 50-75, την ώρα που οι δύο τεχνικοί έριξαν στο παρκέ τις δεύτερες πεντάδες τους και ο Νικολαΐδης ολοκλήρωσε το σερί των γηπεδούχων σε 7-0 για το 52-75, 1’27’’ πριν τη λήξη, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε τελικά η αναμέτρηση.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-13, 22-35, 39-65, 52-75

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Σάντερς 3 (1), Νικολαϊδης 8 (2/6 τρίποντα, 5 ασίστ), Σμιθ 4, Μουράτος 2, Αμίνου 2, Πιλάβιος, Γουίλιαμς 6 (1), Κακλαμανάκης 13 (5/6 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Περσίδης 5 (1), Σπρίντζιος, Γερομιχαλός 3 (1), Βουλγαρόπουλος 6

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Τόμιτς): Κόζι 10 (2/7 τρίποντα, 4 ασίστ), Πέτεγουέι 6 (2), Μωραϊτης 9 (4/4 δίποντα, 6 ασίστ), Γκιέλο 14 (4), Χρυσικόπουλος 6, Κατσίβελης 9 (2), Μπράουν 7 (11 ριμπάουντ), Γκρέι 2, Ζουγρής, Ευσταθιάδης, Χρηστίδης 12 (10 ριμπάουντ), Σταυρακόπουλος