Στον τελικό του Κόπα Λιμπερταδόρες για πρώτη φορά μετά από 20 χρόνια πέρασε η Παλμέιρας. Η βραζιλιάνικη ομάδα του Αμπέλ Φερέιρα γνώρισε την ήττα 2-0 από την Ρίβερ Πλέιτ στην έδρα της αλλά τελικά κατάφερε να πάρει το εισιτήριο για την μεγάλη αναμέτρηση καθώς στο πρώτο παιχνίδι στην Αργεντινή είχε νικήσει με 3-0.

Η Ρίβερ Πλέιτ άνοιξε το σκορ στο 29ο λεπτό με τον Ρόχας και στο 44ο λεπτό ο Μπόρε έκανε το 2-0. Στο 52ο λεπτό μετά από χρήση του VAR δεν κατοχυρώθηκε ένα γκολ του Μοντιέλ. Στο 73ο λεπτό ο Ρόχας αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα αλλά η αποβολή αυτή δεν στάθηκε αρκετή να... πλήξει την προσπάθεια των παικτών του Γκαγιάρδο για να πάρουν την πρόκριση.

Η Ρίβερ Πλέιτ στις καθυστερήσεις ζήτησε και πέναλτι στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων αλλά τελικά ο διαιτητής και πάλι με τη χρήση του VAR διαπίστωσε ότι δεν τίθεται θέμα...