Ζορίζει η κατάσταση για τη Λιόν! Τι κι αν προηγήθηκαν μόλις στο 2'. Οι «Λιονέ» δεν κατάφεραν να επιστρέψουν στις νίκες μετά από τέσσερις σερί ήττες, μένοντας στο 1-1 εντός έδρας με την Τουλούζ, στο πλαίσιο της 10ης «στροφής» της Ligue 1.

Βυθίζεται πλέον το σύνολο του Πέτερ Μποζ, που -με παιχνίδι περισσότερο- βρίσκεται στην 7η θέση (14β.) και μπορεί να μείνει κι άλλο πίσω μετά το πέρας της αγωνιστικής. Στην 11η με 12 πόντους η Τουλούζ.

Κι όμως, το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τους γηπεδούχους. Γκολ πριν τη συμπλήρωση δύο λεπτών, με τον Λακαζέτ να βγάζει με ωραία κάθετη σε πλεονεκτική θέση τον Τετέ, ο οποίος βρήκε δίχτυα με πλασέ. Εν συνεχεία, οι δύο ομάδες είχαν αμφότερες καλές στιγμές για ένα γκολ στο πρώτο ημίχρονο. Η Λιόν με τους Λακαζέτ (24') και Τολισό (41'), ενώ η Τουλούζ με τους Αμπουκάλ (16') και Σπίρινγκς (43'). Σαφώς πιο σημαντική η τελευταία, καθώς το μακρινό σουτ του άσου των φιλοξενούμενων σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Εντέλει, οι «βιολετί» έφτασαν στην ισοφάριση στο 67', με τον Ρατάο να τελειώνει από κοντά τη φάση. Στα εναπομείναντα λεπτά, η Λιόν προσπάθησε να αντιδράσει. Δίχως όμως αποτέλεσμα, με το τελικό 1-1 να προκαλεί τις έντονες αποδοκιμασίες των φίλων της.