Σπουδαία νίκη πήρε ο Προμηθέας επί των Λάιονς στο Λονδίνο με 93-89 για την 16η αγωνιστική του Eurocup. Οι Πατρινοί έφτασαν τις 10 νίκες και αν επικρατήσουν την ερχόμενη Τετάρτη στο «Δ. Τόφαλος» την Παρί αγκαλιάζουν το πλεονέκτημα έδρας στην πρώτη φάση των νοκ άουτ. Πλέον ισοβαθμούν στο 10-6 με τους Γάλλους, που είχαν κερδίσει στο Παρίσι.

Σπουδαία εμφάνιση από τον Άντονι Κάουαν, που είχε 26 πόντους και 11 ασίστ, πολύτιμη και η συνεισφορά από τους Αρνόλντας Κουλμπόκα (14π.) και Τζο Τόμασον (13π.). Ο Τόμισλαβ Ζούμπτσιτς με 24 πόντους και 9 ριμπάουντ ξεχώρισε από τους γηπεδούχους που υποχώρησαν στο 7-9 και είναι έβδομοι.

Το ξεκίνημα των Πατρινών στο ματς ήταν νωθρό. Ντέκερ και Ζούμπτσιτς έκαναν ό,τι ήθελαν φέρνοντας τους γηπεδούχους στο 25-15, 1:11 πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Ο Προμηθέας βελτιώθηκε αισθητά στη συνέχεια, καθώς έγινε πιο στιβαρός αμυντικά και με τον Κάουαν να αρχίσει να παίρνει μπρος ισοφάρισε, 27-27, στο πρώτο δίλεπτο της δεύτερης περιόδου. Οι Λάιονς με οδηγό τον Τέιλορ αποσπάστηκαν ξανά, 42-33, όμως Κάουαν και Κουλμπόκα φρόντισαν για την επιστροφή του Προμηθέα, 46-46, πριν το 50-48 του ημιχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε στην ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου. Με ένα σερί 15-0 μετέτρεψαν το 57-56 σε 57-71 βάζοντας γερά θεμέλια για τη νίκη. Τα μεγάλα σουτ από Ντάνγκουμπιτς και Κάουαν κρατούσαν τους φιλοξενούμενους σε απόσταση στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τη διαφορά στο +11, 74-85, 5:11 πριν το τέλος. Οι Λονδρέζοι πιέζοντας πλησίασαν στο καλάθι, 89-91, με 15’’ να απομένουν, αλλά ο Τόμασον με ψυχραιμία στις βολές «σφράγισε» τη νίκη.

Δεκάλεπτα: 25-19, 50-48, 65-74, 89-93