Με οριακή και ανώδυνη ήττα ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στον 4ο όμιλο του Basketball Champions League η ΑΕΚ Betsson BC.

Έχοντας εξασφαλίσει την πρωτιά και την απευθείας πρόκριση στη φάση των «16» της διοργάνωσης, η Ένωση ηττήθηκε με 83-79 στην έδρα της Λούντβιγκσμπουργκ, η οποία «καιγόταν» για τη νίκη, χάρη στην οποία τερμάτισε στη δεύτερη θέση του ομίλου.

Κορυφαίοι για την ΑΕΚ, η οποία πλήρωσε τα άσχημα ποσοστά της σε τρίποντα και βολές, αλλά και την αδράνειά της στην τέταρτη και καθοριστική περίοδο, ήταν οι ΜακΡέι (20π), Κουζμίνσκας (16π) και Κεμπεγκέλε (11π, 7 ριμπ), ενώ για τους νικητές ξεχώρισαν οι Γκρέιβς (24π, 8 ασίστ) και Μπούι (16π).

Με τους Καράμπελα, Ραντλ, ΜακΡέι, Κουζέλογλου, Νετζήπογλου και Τίλμαν ξεκίνησε το παιχνίδι ο Πλάθα, ενώ οι Λούντβιγκσμπουργκ παρατάχθηκε με τους Γκρέιβς, Μπούι, Λιούις, Πολας και Έντιγκιν. Η Ενωση παρουσιάστηκε νωθρή επιθετικά στα πρώτα λεπτά, επιστρέποντας στους γηπεδούχους να προηγηθούν με 11-3, πριν ο Τίλμαν με συνεχόμενους δικούς του πόντους μειώσει σε 13-8. Ο Καμπεγκέλε μπήκε στο παρκέ και έδωσε λύσεις στην ΑΕΚ, σκοράροντας για το 13-11, όμως τη συνέχεια οι Γερμανοί επανέφεραν το υπέρ τους +8 (19-11) με συνεχόμενα τρίποντα των Χάμοντ και Πόλας. Ο Καμπεγκέλε τάπωσε και ο ΜακΡέι κάρφωσε εμφατικά στην άλλη πλευρά του παρκέ για το 21-18, το οποίο ήταν και το σκορ με τη λήξη της πρώτης περιόδου.

Η ΑΕΚ πήρε το πρώτο της προβάδισμα στο παιχνίδι (22-23), με πέντε σερί πόντους του Κουζμίνσκας και τρέχοντας σερί 12-3 από το 19-11 και έπειτα. Παρά το πολύ άσχημο ποσοστό της στις ελεύθερες βολές (12/23 στο πρώτο ημίχρονο), η ομάδα του Πλάθα είχε 22 ριμπάουντ (τα 10 επιθετικά) έναντι 14 της αντιπάλου της, καταφέρνοντας έτσι να διατηρήσει το μικρό της προβάδισμα. Ο Ράντλ σκόραρε με τρίποντο, βάζοντας την ΑΕΚ για πρώτη φορά στο +5 (30-35), πριν έρθει το 35-38, με τη λήξη του δευτέρου δεκαλέπτου.

Κουζμίνσκας και Ραντλ επανέφεραν την ΑΕΚ στο +5 (37-42), στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, ενώ ο Λιθουανός με μεγάλο του τρίποντο έφτασε τους 10 προσωπικούς πόντους, βάζοντας την ομάδα του για πρώτη φορά στο +6 (39-45). Ωστόσο, η Λούντβιγκσμπουργκ αντέδρασε φτιάχνοντας σερί 10-2, παίρνοντας ξανά το προβάδισμα (49-47). Ο Καράμπελας έβαλε ξανά μπροστά την ΑΕΚ (51-54) με καλάθι και φάουλ, ενώ ο «καυτός» Μπούι σκόραρε 9 σερί πόντους και η ομάδα του μπήκε στην τέταρτη περίοδο έχοντας το ελάχιστο προβάδισμα (57-56).

Η ΑΕΚ μπήκε... μουδιασμένη στην τέταρτη περίοδο, μην μπορώντας να σκοράρει και επιτρέποντας στους γηπεδούχους να προηγηθούν με 62-56, 64-58 και 73-65 πριν η ΑΕΚ κάνει την τελική της αντεπίθεση, μειώνοντας σε 74-71 με πολύ δύσκολο τρίποντο του ΜακΡέι και σε 79-77 με βολές του ίδιου. Ωστόσο, η Λούντβιγκσμπουργκ άντεξε και ήταν ψύχραινοι στις τελευταίες βολές, παίρνοντας τελικά τη νίκη με 83-79.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 35-38, 57-56, 83-79