«Σκούπισε» τη Λούντβιγκσμπουργκ και προκρίθηκε στους τελικούς του φετινού γερμανικού πρωταθλήματος η Βόννη!

Η πρωταθλήτρια του Basketball Champions League μπορεί να δυσκολεύτηκε περισσότερο σε σύγκριση με τα δύο προηγούμενα παιχνίδια της σειράς, αλλά τελικά κατάφερε να πανηγυρίσει τη νίκη με 82-73, κάνοντας το 3-0 και κλείνοντας ραντεβού με την Ουλμ, η οποία θα είναι η τελευταία της αντίπαλος στον δρόμο για την κατάκτηση ενός ιστορικού double!

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Σορτς (20π.), Χόκινς (12π.) και Κράτζερ (11π.), ενώ για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Χαμπ (18π.) και ο πρώτη παίκτης του Ολυμπιακού, Γουίλ Τσέρι (17π.).

Η αναμέτρηση ήταν ντέρμπι μέχρι το... ξέσπασμα της Βόννης στα τελευταία λεπτά, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν προβάδισμα 7 πόντων (33-26) στη δεύτερη περίοδο, αλλά τη Λούντβιγκσμπουργκ να πλησιάζει σε 35-36 με τη λήξη του ημιχρόνου. Η Βόννη μπήκε στην «τελική ευθεία» του ματς έχοντας προβάδισμα έξι πόντων (56-51), πριν... ολοκληρώσει τη δουλειά στην τέταρτη περίοδο, επικρατώντας με το τελικό 82-73.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 35-36, 51-57, 73-82