Ήττα με σκορ 8-7 γνώρισε από την Ισπανία η Ελλάδα σε ματς που έγινε στη Λας Πάλμας για την τρίτη αγωνιστική του Europa Cup, που δίνει εισιτήριο για το World League.

Οι Ισπανίδες πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων στο ημίχρονο του ματς και άνοιξε τη διαφορά στο τρίτο οκτάλεπτο Η Εθνική ανέβασε στροφές στην τέταρτη περίοδο, μειώνοντας σε 8-7, όμως δεν κατάφερε να ισοφαρίσει.

Πολυτιμότερη παίκτρια για την Ελλάδα και πρώτη σκόρερ του ματς ήταν η Ελευθερία Πλευρίτου, με τρία τέρματα.

ΙΣΠΑΝΙΑ - ΕΛΛΑΔΑ 8-7

Τα οκτάλεπτα: 3-3 , 3-1 , 2-1 , 0-2

Ισπανία: Έστερ, Μπαχ, Εσπάρ 1, Ορτίζ Μπ. 1, Ορτίζ Μ., Νταλμάσες, Μορέλ, Πένια 1, Φόρκα, Γκουάλ 2, Γκαρσία 1, Λέιτον 2, Σάντσεζ

Ελλάδα: Διαμαντοπούλου Χ., Τσουκαλά 2, Διαμαντοπούλου Β, Ελευθεριάδου, Πάτρα, Αβραμίδου, Ασημάκη 1, Νίνου 1, Χυδηριώτη, Πρωτόπαπα, Πλευρίτου Ε. 3, Ξενάκη, Σταματοπούλου