«Έπαιξε με τη φωτιά, αλλά δεν κάηκε» η Ανόρθωση. Η «Κυρία» τα βρήκε… μπαστούνια με αντίπαλο την Αλκή, αλλά κατάφερε να πάρει την πολύτιμη νίκη με γκολ στις καθυστερήσεις και σκαρφάλωσε στην κορυφή της βαθμολογίας του κυπριακού πρωταθλήματος.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ένας μονόλογος για τους γηπεδούχους, που έχασαν σωρεία ευκαιριών, αλλά δεν μπόρεσαν να ανοίξουν το σκορ. Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου διαμαρτυρήθηκαν δικαιολογημένα για τον μη καταλογισμό πέναλτι σε ανατροπή του Καμαρά, που είχε δοκάρι στη συνέχεια της φάσης και στο 52’ δέχθηκαν το γκολ από τον Τιγκρουτζά. Παρά την ψυχρολουσία δεν το έβαλαν κάτω. Αρχικά ισοφάρισαν με τον Σισέ (73’) και τελικά πήραν τη νίκη 2-1 με τον Αμπντουλάγεφ (91’).

Σπουδαία νίκη, που την κρατάει στην πρώτη εξάδα της βαθμολογίας πέτυχε η Δόξα Κατοκοπιάς, που επικράτησε 2-1 εκτός έδρας του Ερμή και μάλιστα με ανατροπή στο τελευταίο εικοσάλεπτο. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο 10ο λεπτό με τον Ζαχάρια, αλλά οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 74’ με τον Σαντίκ και πήραν το διπλό, χάρη στο τέρμα του Ασαμόα στο 87’.

Στο τελευταίο παιχνίδι της ημέρας, η Πάφος ναι μεν διατήρησε το εντός έδρας αήττητο, αλλά παραχώρησε ισοπαλία χωρίς τέρματα στον ουραγό Εθνικό Άχνας.