Ξεκαθάρισαν τα πράγματα στον 7ο όμιλο του Champions League. Τουλάχιστον σε ό, τι αφορά την πρόκριση στους «16», την οποία εξασφάλισαν από την 4η αγωνιστική τόσο η Μάνστεστερ Σίτι (12β.) όσο και η Λειψία (9β.)!

Οι μεν «πολίτες» επικράτησαν 3-0 υποδεχόμενοι τη Γιουνγκ Μπόις, ενώ οι «ταύροι» αποχώρησαν νικητές (1-2) από την έδρα του Ερυθρού Αστέρα.

Πλέον, μένει να φανεί ποια εκ των δύο θα πάρει την πρώτη θέση, με την ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα -που έκανε το 4/4 στο γκρουπ- να αποτελεί φυσικά το απόλυτο φαβορί. Υπενθυμίζεται ότι οι Πρωταθλητές Ευρώπης έχουν νικήσει στην έδρα της Λειψίας (1-3), την οποία και θα την υποδεχτούν στο «Έτιχαντ» την επόμενη αγωνιστική.

Βεβαίως, ενδιαφέρον παρουσιάζει και η μάχη για την 3η θέση, με τον Ερυθρό Αστέρα και τη Γιουνγκ Μπόις να έχουν από έναν βαθμό (2-2 το μεταξύ τους ματς στη Σερβία).

7ος όμιλος

Μάντσεστερ Σίτι-Γιουνγκ Μπόις

Απόλυτη υπέροχη των «πολιτών» κόντρα στους Ελβετούς. Κάτι που, μεταξύ άλλων, αντικατοπτρίζεται και στις 27-0 τελικές!

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα άνοιξε το σκορ στο 23', με εκτέλεση πέναλτι του Χάαλαντ, παράβαση που κέρδισε ο Νούνιες. Το 2-0 ήρθε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους. Σε μια φάση με υπέροχη ανάπτυξη, που ξεκίνησε από τον Έντερσον και την οποία ολοκλήρωσε -χωρίς παρέμβαση αντιπάλου- με ωραίο πλασέ ο Φόντεν.

Η Σίτι συνέχισε να ελέγχει το τέμπο και στο δεύτερο ημίχρονο, βρίσκοντας και τρίτο γκολ. Ο αρχισκόρερ της χτύπησε ξανά και μάλιστα με εξαιρετικό τελείωμα που έπιασε εκτός περιοχής. Έτσι, ο Χάαλαντ έφτασε τα τέσσερα γκολ στη φετινή διοργάνωση, όλα κόντρα στη Γιουνγκ Μπόις.

Τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο δύσκολα για τους φιλοξενούμενους στο 53', όταν ο Λάουπερ αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα. Σαν να έριξε, όμως, έκτοτε ταχύτητα η Σίτι, με το σκορ να μένει ως είχε μέχρι το φινάλε.

Ερυθρός Αστέρας-Λειψία

Πολύ πιο ισορροπημένο το παιχνίδι στη Σερβία. Εκεί όπου η Λειψία πέτυχε από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, αμφότερα από ασίστ του Σλάγκερ.

Το 0-1 έκανε ο Σίμονς στο 8', με τον Οπεντά να φεύγει στην αντεπίθεση στο 77' και να καθαρίζει το ματς.

Οι γηπεδούχοι ξαναμπήκαν στο παιχνίδι στο 81', όταν ο Χένρικς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του στην προσπάθειά του να διώξει. Χωρίς, ωστόσο, να καταφέρουν κάτι περισσότερο μέχρι το φινάλε.

Τα αποτελέσματα στον 7ο όμιλο:

4η αγωνιστική:

Μάντσεστερ Σίτι-Γιουνγκ Μπόις 3-0
(23' πεν., 51' Χάαλαντ, 45'+1' Φόντεν)

Ερυθρός Αστέρας-Λειψία 1-2
(81' αυτ. Χένρικς - 8' Σίμονς, 77' Οπεντά)

Η επόμενη (5η) αγωνιστική:

Τρίτη (28/11)

Μάντσεστερ Σίτι-Λειψία (22:00)
Γιουνγκ Μπόις-Ερυθρός Αστέρας (22:00)

Η βαθμολογία του ομίλου:

400.000 οι αιτήσεις των οπαδών της Ντόρτμουντ για… 25.000 εισιτήρια στον τελικό του Champions League!

Ο Λένι Κράβιτζ στο σόου πριν τη σέντρα του τελικού του Champions League

«Ένα γκολ βγαλμένο από σελίδα κόμικ»: 22 χρόνια από το μυθικό τέρμα του Ζιντάν στον τελικό της Γλασκώβης

Οι διαιτητές που ορίστηκαν στους τελικούς των ευρωπαϊκών διοργανώσεων της UEFA

Αντσελότι για τελικό Champions League: «Θα αποφασίσω ανάμεσα σε Λούνιν και Κουρτουά εκείνη την εβδομάδα»

Οι 20 από τις 36 ομάδες του νέου Champions League εχουν γίνει ήδη γνωστές

Εκνευρισμένος ο Λουίς Ενρίκε με δημοσιογράφο: «Αποτυχία είναι να μην ξέρεις πόσες ομάδες είναι στο Champions League»

Το σεντόνι στο «σπίτι» της: Στο Μοντιλίβι θα παίξει τα ματς του Champions League η Τζιρόνα!

Η Ντόρτμουντ θα βγάλει περισσότερα χάνοντας παρά κερδίζοντας τον τελικό με τη Ρεάλ

Φιάσκο: Η διοίκηση της Παρί είχε έτοιμα τσάρτερ και μπλουζάκια για τον τελικό του Champions League στο Λονδίνο!