Πολύ καλή εμφάνιση για τον Προμηθέα Πατρών, ο οποίος πέρασε από το Περιστέρι με 86-79 και απέκτησε αβαντάζ σε περίπτωση ισοβαθμίας με την ομάδα των δυτικών προαστίων καθώς κάλυψε και τη διαφορά που είχε χάσει στον πρώτο γύρο.

Με 13/26 τρίποντα ολοκλήρωσε το ματς η ομάδα του Γιατρά, που είχε κορυφαίους τους Παρκς (15 πόντοι, 7 ριμπάουντ), Λίποβι (16 πόντοι). Από την άλλη πλευρά, πήγε στράφι η μυθική εμφάνιση του Γκρέι, ο οποίος σταμάτησε στους 31 πόντους με 8/12 τρίποντα! Άξιος συμπαραστάτης του ο πιτσιρικάς Καράμπελας, που είχε 9 πόντους και 9 ασίστ.

Τρίτη σερί ήττα για τους Περιστεριώτες, που αγωνίστηκαν δίχως τον «μπόμπερ» Χάροου. Στην αντίπερα όχθη, οι Αχαιοί έκαναν βήμα… τετράδας καθώς ανέβηκαν στο 10-5, όπου ισοβαθμούν τέσσερις ομάδες πλέον.

Οι δύο ομάδες ήταν αρκετά νευρικές στα πρώτα λεπτά, ωστόσο ο Προμηθέας μπήκε σε θέση οδηγού (5-10 στο 5’) έχοντας πιο σωστές επιλογές στην επίθεση. Με διαδοχικά τρίποντα από Μέιερ και Λίποβι, οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 7 πόντους (14-21 στο 8’), ενώ έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +3 (23-26).

Και στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου οι παίκτες των δύο ομάδων «ζορίζονταν» επιθετικά, όμως οι Αχαιοί είχαν μεγαλύτερη συγκέντρωση και απομακρύνθηκαν με 9 πόντους διαφορά (28-37 στο 15’). Το Περιστέρι ωστόσο αντέδρασε και ξύπνησε επιθετικά για να μειώσει κάπως (33-39 στο 17’).

Στο τελευταίο τρίλεπτο του ημιχρόνου, ο Προμηθέας «έτρεξε» επιμέρους σκορ 7-1 για να φτάσει τη διαφορά στη μεγαλύτερη τιμή της (34-46), ενώ έκλεισε το πρώτο 20λεπτο με 8/16 τρίποντα!

Παρ’ όλα αυτά, το δεύτερο μέρος δεν είχε καμία σχέση με το πρώτο, με την ομάδα των δυτικών προαστίων να επιστρέφει στο παιχνίδι έχοντας ως πρωταγωνιστή τον πιτσιρικά Καράμπελα, ο οποίος καθοδήγησε μαεστρικά τους συμπαίκτες του και σήμανε την αντεπίθεση.

Μάλιστα, το Περιστέρι πλησίασε σε απόσταση αναπνοής (50-53 στο 25’), με τον Γκρέι να πυροβολεί έξω από τα 6,75 μέτρα. Οι Αχαιοί απομακρύνθηκαν εκ νέου (54-62 στο 27’), αλλά οι «οικοδεσπότες» μείωσαν στον πόντο (62-63) με το φινάλε της τρίτης περιόδου έχοντας σε μεγάλη βραδιά τον Γκρέι.

Με δύο βολές του Κάλαχαν στις αρχές της τέταρτης περιόδου, το Περιστέρι πέρασε μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά (64-63), ωστόσο η ομάδα του Γιατρά συνήλθε και επανήλθε στην πρωτοπορία «χτίζοντας» μάλιστα διαφορά 7 πόντων (68-75) σε ένα πολύ κρίσιμο σημείο (35’).

Στο τελευταίο 5λεπτο οι φιλοξενούμενοι έδειξαν καθαρό μυαλό και έφτασαν μέχρι και το +10 (74-84 στο 38’): με ένα λέι-απ του Λίποβι «καθάρισαν» τη νίκη τους. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να πιέσουν και να μειώσουν για να μην χάσουν τη διαφορά της νίκης τους στον πρώτο γύρο (+3), ωστόσο… απέτυχαν.

Ο Γκίκας με δύο βολές στα 31 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος έγραψε το 76-86, ενώ ο Γκρέι μείωσε με τρίποντο για το τελικό 79-86, που χάρισε το ροζ φύλλο αγώνα στον Προμηθέα, ο οποίος απέκτησε αβαντάζ σε περίπτωση ισοβαθμίας με το Περιστέρι.

Τα δεκάλεπτα: 23-26, 34-46, 62-63, 79-86.

Περιστέρι (Πεδουλάκης): Βασιλόπουλος 1, Γκρέι 31 (8/12 τρίποντα), Αγραβάνης 4, Ντάνιελ 8, Καράμπελας 9 (9 ασίστ, 5 ριμπ.), Μουράτος 4, Σκορδίλης 3, Φιλιππάκος, Χάροου, Μπέντιλ 10, Σίρκο 2, Κάλαχαν 7.

Προμηθέας Πατρών (Γιατράς): Σαλούστρος 2, Γκίκας 8, Μέιερ 9, Έλις 5 (8 ριμπ.), Μπράουν 12, Κασελάκης 7, Κατσίβελης 5 (5 ασίστ), Τσαϊρέλης 2, Γερομιχαλός, Λίποβι 16, Χολ 5, Παρκς 15 (7 ριμπ.).