Συγκλονιστικό το παιχνίδι στην Πορτογαλία που άνοιξε την αυλαία της 18ης αγωνιστικής. Η Τσάβες πήρε τους τρεις βαθμούς με την νίκη της 4-3 απέναντι στη Γκιμαράες, αν και ποτέ δεν είχε πάρει προβάδισμα στο ματς και στο τέλος χρειάστηκε τη χρήση του VAR για να πανηγυρίσει.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 2-0 με τα γκολ των Ουρτάδο (10’) και Ραφίνια (16΄). Στο 39ο λεπτό ο Τάγιο σκόραρε για τρίτη φορά, απαντώντας στο πεναλτι του Τιμπά και το γκολ του Ντάβιντσον που είχαν διαμορφωσεί το σκορ στο 3-2.

Ωστόσο, η συνέχεια ήταν συγκλονιστική. Στο 44 ο Ντάβιντσον κάνει το 3-3 με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια ισόπαλες. Στο δεύτερο ημίχρονο τα πάντα ξεκαθάρισαν στις καθυστερήσεις με τον Τιμπά να ευστοχεί στο πέναλτι στο 90+6 το οποίο είχε δοθεί με τη χρήση του VAR.