Αέρας… Φατίχ Τερίμ στη Γαλατασαράι!

Μπορεί το παιχνίδι με την Γκεζτέπε να «στράβωσε» νωρίς, αλλά η «Τζιμπόμ» βρήκε τη δύναμη, στην τρίτη επιστροφή του πολύπειρου προπονητή στον πάγκο της, να κάνει την ανατροπή, να νικήσει 3-1 και να μειώσει στον πόντο τη διαφορά από την πρωτοπόρο Μπασακσεχίρ (36β.) και παράλληλα να πάει στο +2 από την τρίτη Φενέρμπαχτσε (33β.).

Μόλις στο 9’ το πέναλτι του Γιάχοβιτς «πάγωσε» το σχεδόν κατάμεστο «Τουρκ Τέλεκομ», με τον πρώην παίκτη του ΠΑΟΚ, Γκάρι Ροντρίγκες να φέρνει το ματς στα ίσα, δέκα λεπτά αργότερα, ύστερα από πολύ όμορφο συνδυασμό με τον Γκομίς.

Το 1-1 έμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με τον Γιασίν να δίνει τους γηπεδούχους το προβάδισμα στο 53’ και τον Μαϊκόν στο 70ο λεπτό να «κλειδώνει» με τρομερή εκτέλεση φάουλ τη νίκη, στη μετα-Τούντορ εποχή, διαμορφώνοντας το τελικό 3-1.