Το γεγονός ότι βρίσκεται σε πολύ καλό φεγγάρι επιβεβαίωσε η Μπράγκα.

Η πρόσφατη αντίπαλος της ΑΕΚ στους ομίλους του Europa League (και νικήτρια με 3-0) επικράτησε 1-0 της Γκιμαράρες εκτός έδρας και έφτασε στην τρίτη της νίκη στο πρωτάθλημα σε πέντε ματς. Με εννέα παίκτες ολοκλήρωσαν το παιχνίδι οι φιλοξενούμενοι, με δέκα οι γηπεδούχοι. Το πιο σημαντικό είναι ότι έφτασε σε τέταρτο σερί «τρίποντο» σε Πορτογαλία και Ευρώπη. Στους εννέα βαθμούς πλέον και την τέταρτη θέση η ομάδα του Καρβαλιάλ.

Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημείωσε ο Εσγκάιο στο 27ο λεπτό του αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα που είχαν και δεν πτοήθηκαν ούτε από το αριθμητικό μειονέκτημα που είχαν. Αφού αρχικά έμειναν με παίκτη λιγότερο και οι δύο ομάδες, με τους Κάρμο και Φερναντές να αποβάλλονται στην ίδια φάση. Ωστόσο, ο Φρανσέρτζιο δέχθηκε κόκκινη στο 86’ και η Μπράγκα άντεξε στο επόμενο τέταρτο (σχεδόν) που ακολούθησε, αφού δόθηκαν εννέα λεπτά καθυστερήσεις από τον διαιτητή.