Ο ΠΑΟΚ νίκησε με τις «εξάρσεις» του Φιλ Γκος και με «ανατροπή» 82-76 τον Προμηθέα Πατρών στο «Παλατάκι» στον τελικό των φετινών «Μαυροσκουφείων» και κατέκτησε την πρώτη θέση στο τουρνουά.

Ο Τζόουνς έδωσε το προβάδισμα στον Προμηθέα στην αρχή της αναμέτρησης, όμως ο Γκος απάντησε. Ο Γκίκας έδωσε ξανά μία διαφορά, όμως ο Μορέιρα έδωσε το 18-17 στον «Δικέφαλο». Εκεί, η καλή άμυνα και τα κλεψίματα των Πατρινών τους έδωσαν σερί 10-0 και το 27-18 στην ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου.

Στην αρχή της δεύτερης περιόδου, ο Προμηθέας εκμεταλλεύτηκε την απουσία γκαρντ στους "ασπρόμαυρους" και διατηρούσε τη διαφορά στα ίδια επίπεδα. Η είσοδος των Κόνιαρη και Γκος έδωσε «ανάσα» και λύσεις σε περιφέρεια, άμυνα κι επίθεση, αλλά ο Σαλούστρος απάντησε και ο Προμηθέας έφτασε στο 42-39 στην ολοκλήρωση του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο, ο Γκος πέτυχε τέσσερα τρίποντα και έδωσε το +14 στον ΠΑΟΚ. Ο Προμηθέας χωρίς τον Γκίκα στην πεντάδα δυσκολευόταν στην επίθεση και απλά μείωσε στο -11 στην ολοκλήρωση του τριαντάλεπτου.

Με τους Σχίζα και Πόουπ, ο ΠΑΟΚ πήγε μέχρι το +17 στην αρχή της τέταρτης περιόδου και οι περισσότερες λύσεις των γηπεδούχων διατηρούσαν σταθερά το προβάδισμα και έφεραν το τελικό +6 στην ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου.

Δεκάλεπτα: 19-27, 39-42, 68-57, 82-76

ΠΑΟΚ (Η. Παπαθεοδώρου): Τζόουνς 10 (1), Μορέιρα 6, Χρυσικόπουλος 2, Σχίζας 5 (1), Κόνιαρης 2, Μαργαρίτης 7, Ζάρας 2, Πόουπ 7, Χάτσερ 16 (3), Γκάρετ 4, Γκος 21 (4)

Προμηθέας (Μ. Γιατράς): Γκίκας 10 (2), Τσαϊρέλης 10 (2), Γερομιχαλός 7, Καραΐσκος, Κασελάκης 4, Σαλούστρος 13, Κατσίβελης 8, Μέιερ, Μπράουν 11 (1), Λαναράς 2, Έλις 8, Μαντζούκας 3 (1)

TAGS: Π.Α.Ο.Κ.