Σε ένα φοβερό ματς που κράτησε την αγωνία μέχρι τέλους η Εθνική βόλεϊ ανδρών επικράτησε 3-2 σετ της Αυστρίας και έβαλε γερές βάσεις για την πρόκριση -τουλάχιστον στα μπαράζ- στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, με κορυφαίο τον Θανάση Πρωτοψάλτη στα κρίσιμα σημεία και πρώτο σκόρερ τον Δημήτρη Τζούριτς, αγκάλιασε την δεύτερη θέση που οδηγεί στα μπαράζ πρόκρισης, ενώ θα διεκδικήσει την απευθείας πρόκριση στον «τελικό» με την γηπεδούχο των προκριματικών, Ολλανδία (αύριο Πέμπτη 25/5 – 21:00, ΕΡΤ3).

Ο Πρωτοψάλτης ήταν αυτός που «τελείωσε» το ματς, σε ένα πέμπτο σετ θρίλερ. Η Αυστρία προηγήθηκε 7-5, όμως μετά την ισοφάριση (7-7), ένα λάθος του διαιτητής διατήρησε το προβάδισμα υπέρ τους. Το ματς συνεχίστηκε πόντο πόντο, με το σερβίς του Κοκκινάκη να οδηγεί τους Αυστριακούς σε εύκολα λάθη για το 11-14, και τον Πρωτοψάλτη να εκτελεί στο 13-15 και να «καθαρίζει» τη νίκη.

Ο Πρωτοψάλτης ήταν αυτός που τελείωσε και τα δύο πρώτα κερδισμένα σετ της Ελλάδας, με το σερβίς του να δυσκολεύει τους αντιπάλους και να δίνει την ευκαιρία στο Τζούριτς να κάνει το 26-24, ενώ στο δεύτερο με άσο έκανε το 25-27.

Από κει και πέρα, η Εθνική χαλάρωσε και έβαλε τους Αυστριακούς ξανά στο παιχνίδι, όμως με σοβαρότητα στο τάι μπρέικ πήρε την πολύτιμη νίκη.

Τα σετ: 24-26, 25-27, 25-16, 25-23, 13-15
Αυστρία (Βαρμ) Βοχλφαχρτστάτερ 12 (11/14 επ., 1 μπλοκ), Κοραϊμάν 18 (17/30 επ., 1 μπλοκ, 38% υπ. - 24% άριστες), Μπέργκερ 19 (18/32 επ., 1 μπλοκ, 74% υπ. – 46% άριστες), Θάλερ 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Γκραμπμίλε 7 (6/9 επ., 1 μπλοκ), Μπούτσεγκερ 23 (20/36 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Κρόις –λ (76% υπ. – 62% άριστες) / Μένερ, Τούσχ, Τσας 1 (1/2 επ.), Γιούρκοβιτς, Μίτσελ.

Ελλάδα (Αρσενιάδης) Τζούριτς 30 (29/55 επ., 1 μπλοκ), Στιβαχτής 3 (1 άσο, 2 μπλοκ), Ανδρεάδης 8 (7/10 επ., 1 άσο), Πανταλέων 4 (2/4 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Φράγκος 14 (13/23 επ., 1 μπλοκ, 74% υπ. – 45% άριστες), Πρωτοψάλτης 18 (15/21 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 57% υπ. – 24% άριστες), Στεφάνου –λ (53% υπ. – 33% άριστες) / Γκαράς –λ, Τερζής, Κοκκινάκης, Ζουπάνι, Τακουρίδης, Κουμεντάκης, Σωτηρίου.