Έσπασε το… ρόδι στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Ισπανίας το Μεξικό που πέτυχε την πρώτη του νίκη, επικρατώντας της Αγκόλας με 79-55 και πλέον διεκδικεί με αξιώσεις μια θέση στην επόμενη φάση του θεσμού.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές για τους νικητές ήταν οι Ερνάντεζ -που ήταν και ο πρώτος σκόρερ του αγώνα με 24 πόντους- και Αγιόν, ο οποίος έκανε νταμπλ-νταμπλ με 17 πόντους και 12 ριμπάουντ. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μορέιρα με 13 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Φυσικά το παιχνίδι δεν ξεκίνησε με τους πλέον ιδανικούς οιωνούς για την εθνική του Μεξικού, καθώς στο πρώτο δεκάλεπτο η Αγκόλα έχασε μόλις μια φορά το προβάδισμα (4-5 στο 7:11), ενώ πήρε διαφορά μέχρι και 7 πόντων (14-7 στο 3:18). Τελικά έκλεισε η πρώτη περίοδος με το σκορ στο 20-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η διαφορά έφτασε και πάλι στους 7 (27-20 στο 8:02), στη συνέχεια ωστόσο οι τυπικά φιλοξενούμενοι πάτησαν το πόδι στο γκάζι κι εφόσον ισοφάρισαν αρχικά (27-27 στο 5:33), μετά πήραν το κεφάλι στο σκορ και δεν τον έχασαν μέχρι και την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου (35-36).

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, το Μεξικό πήρε για τα καλά τα ηνία του αγώνα, στέλνοντας την διαφορά ακόμα και σε διψήφια επίπεδα. Η διαφορά από τους τυπικά γηπεδούχους έφτασε στο μέγιστο επίπεδό της στο 2:01, όταν ο Αγιόν έκανε με κάρφωμα το 43-57 (14 πόντοι). Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με το σκορ στο 45-57.

Για το τέλος, η Αγκόλα προσπάθησε να ανατρέψει το εις βάρος της αποτέλεσμα, αντί αυτού όμως είδε περίπου τέσσερα λεπτά πριν από την λήξη της αναμέτρησης, την διαφορά να αγγίζει τους 25 πόντους (48-73)! Τα εναπομείναντα λεπτά ήταν τυπικής διαδικασίας και το ταμπλό με την ολοκλήρωση του ματς έδειχνε 55-79 υπέρ του Μεξικού.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 35-36, 45-57, 55-79

ΑΓΚΟΛΑ: Τσιπριανο 3, Κόστα 5, Φόρτες 7, Εντονιέμα 5, Σάντος, Χοακίμ 13, Γκόμες, Μουρ, Μορέιρα 13 (9 ριμπάουντ), Μάνουελ 2, Μπάρος 2, Μίνγκας 5

ΜΕΞΙΚΟ: Στολ 6, Ράμος, Μαρτίνεζ 12, Γκουτιέρεζ 6, Αγιόν 17 (12 ριμπάουντ), Κρουζ 14 (7 ριμπάουντ), Μετσά, Ερνάντεζ 24, Μέντεζ, Παράδα