Σε ένα πολύ σκληρό και ανταγωνιστικό παιχνίδι, ο Παναθηναϊκός επικράτησε 71-69 του Προμηθέα Πατρών και κατέκτησε το φιλικό τουρνουά "Orange Trophy" της Πάτρας.

Κορυφαίοι του «τριφυλλιού» ο Ντεσόν Τόμας και ο Ταϊρίς Ράις, που σημείωσαν 23 και 15 πόντους αντίστοιχα. "Πληγή" για την ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη τα πολλά χαμένα ριμπάουντ (σ.σ. 20 επιθετικά πήραν οι γηπεδούχοι), αλλά και η αστοχία στα τρίποντα (3/17).

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 7-2 με τον Ράις στην αρχή της αναμέτρησης. Ο Προμηθέας αντέδρασε και απάντησε με τους Χολ και Μπόγρη, που έφεραν το 15-9 στο 7’. Οι «πράσινοι» έκαναν 6-0 σερί και ισοφάρισαν, όμως ο Αγραβάνης έφερε το 19-17 για τους Πατρινούς στην ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου.

Η αστοχία κυριάρχησε στην έναρξη της δεύτερης περιόδου. Ο Μπαμπ βρήκε τις λύσεις για την ομάδα της Πάτρας και έφερε το 22-19. Ο Αγραβάνης ανέλαβε τη «σκυτάλη» στο σκοράρισμα και έφερε το +8 στην κακή άμυνα των «πράσινων». Οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη είχαν και κακές επιθετικές επιλογές και οι Φίλερ και Χολ ο εκμεταλλεύτηκαν κατάλληλα και έφεραν το +10 για τους Πατρινούς. Οι Ράις και Τόμας «κατέβασαν» τη διαφορά στο -7 στην ολοκλήρωση του ημιχρόνου.

Ο Ράις συνέχισε να δίνει λύσεις στον Παναθηναϊκό και έφερε το 46-44 στο 25’. Ο Παπαγιάννης άρχισε να «σιγοντάρει» τον Αμερικανό γκαρντ και οι πρωταθλητές προηγήθηκαν με +2 για πρώτη φορά στην τρίτη περίοδο. Η άμυνα των παικτών του «Αρτζι» βελτιώθηκε και οι Τόμας και Φριντέτ έφεραν το +7 στην ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου.

Ο Ράις στην τέταρτη περίοδο «ανέβασε» τη διαφορά για τον Παναθηναϊκό στο +8. Ο Χολ με προσωπικό «ρεσιτάλ» μείωσε στο -5 και ο Αγραβάνης σε 62-64 και ο Χολ στο 1.03’ μείωσε σε 64-66. Έπειτα από καλή άμυνα, ο Προμηθέας είχε ευκαιρία να σκοράρει, όμως ο Αγραβάνης αστόχησε σε τρίποντο. Ο Τόμας από τη γραμμή των βολών έγραψε το 64-68, 15’’ πριν το τέλος. Ο Φίλερ απάντησε σε 66-68, 12’’ πριν το φινάλε. Ο Φριντέτ έγραψε το 66-70 με βολές και ο Μπαμπ με τρίποντο έφερε το 69-70 στα 4’’, όμως ο Τόμας με 1/2 βολές έδωσε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 40-33, 46-53, 69-71

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ: Χολ 16 (2), Λίποβι, Κασελάκης 2, Αγραβάνης 17 (3), Ελις 8, Μπόγρης 8, Κατσίβελης 1, Μπαμπ 9 (3), Φίλερ 8

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Ράις 15 (1), Μπράουν, Τόμας 23 (2), Τζόνσον 4, Γουάιλι 4, Παπαγιάννης 9, Παππάς 2, Φριντέτ 10, Μήτογλου 2, Βουγιούκας 2, Μπέντιλ