Ο νόμος του ΛεΜπρόν!

Ύστερα από ένα ματς θρίλερ, οι Καβαλίερς χαμογέλασαν στο τέλος στο Κλίβελαντ, επικρατώντας 98-95 των Πέισερς και πήραν προβάδισμα στη σειρά με 3-2, απέχοντας μια νίκη από την πρόκριση.

Ο «βασιλιάς» οδήγησε του γηπεδούχους στη νίκη με τρίποντο… at the buzzer, έχοντας συνολικά 44 πόντους (13/20 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 15/15 βολές), 10 ριμπάουντ και 8 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 τάπα και 5 λάθη σε 42 λεπτά, ενώ ο Κόρβερ είχε 19 πόντους. Μάλιστα, στα 3.3 δευτερόλεπτα ο ΛεΜπρόν σταμάτησε με τάπα τον Ολαντίπο σε ακόμα μια καθοριστική παρέμβασή του στο ματς.

Για τους ηττημένους ο Σαμπόνις είχε 22 και ήταν πολύ καλός με τον Γιανγκ να ακολουθεί με 16. Ανώτεροι ήταν οι φιλοξενούμενοι στο πρώτο ημίχρονο και οι Καβαλίερς έδειξαν ότι θα φτάσουν στη νίκη με το επιμέρους 32-17 του τρίτου δωδεκαλέπτου, αλλά στο τελευταίο έγινε… μάχη και το ματς κρίθηκε από τον ΛεΜπρόν.

Τα δωδεκάλεπτα: 23-25, 49-56, 81-73, 98-95