Επιστροφή στις νίκες για τη Σπόρτινγκ.

Η ομάδα της Λισσαβόνας έκαμψε δύσκολα την αντίσταση της Πάσος Φερέιρα με 1-0, στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής του πορτογαλικού πρωταθλήματος και έπιασε προσωρινά στην τρίτη θέση της βαθμολογίας και στους 46 βαθμούς τη Μπράγκα, που αγωνίζεται σήμερα (13/6) με τη Μποαβίστα. Οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν στους 25 και στο +5 από την επικίνδυνη ζώνη.

Η Σπόρτινγκ ήταν κυρίαρχη στο πρώτο ημίχρονο, αλλά δεν μπορούσε να φανεί απειλητική, με εξαίρεση την σπουδαία ευκαιρία με τον Σπόραρ στο 38’. Η Πάσος Φερέιρα περιορίστηκε σε αμυντικό ρόλο και είχε μια καλή στιγμή στις καθυστερήσεις με τον Αμαράλ.

Ίδια ήταν η εικόνα και στο δεύτερο ημίχρονο, με τη διαφορά ότι η Σπόρτινγκ κατάφερε να ανοίξει το σκορ με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ του Καμπράλ στο 64’. Πέντε λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν πέναλτι, αλλά με τη χρήση του VAR, ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι. Στο τελευταίο εικοσάλεπτο πίεσαν τους γηπεδούχους, αλλά δεν κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση. Την τελευταία καλή στιγμή είχε η Σπόρτινγκ με το δοκάρι του Καμπράλ στο 90'.