«Αγκαλιά» με την πρόκριση στον τελικό του League Cup βρίσκεται ο ΠΑΟΚ, μετά το εντυπωσιακό πέρασμα του «Δικεφάλου του Βορρά» με 3-0 σετ (25-21, 26-24, 25-15) από την έδρα του Μίλωνα!

Κάπως έτσι, η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη διατήρησε την παράδοση που τον θέλει να μην έχει χάσει σετ απέναντι στον Μίλωνα, μετά από έξι αναμετρήσεις (!) και το μόνο που χρειάζονται πλέον οι Θεσσαλονικείς είναι να κατακτήσουν δύο σετ στον επαναληπτικό για να «τσεκάρουν» το εισιτήριο του τελικού.

Δυναμικό ξεκίνημα στο πρώτο σετ για τον ΠΑΟΚ, με τους Θεσσαλονικείς να προηγούνται 4-1 και λίγο αργότερα 7-5. Ο Μίλων ανέβασε σταδιακά την απόδοσή του και μέσω της καλής του άμυνας έτρεξε ένα σερί 5-1 για την προσπέραση και το 12-9. Οι φιλοξενούμενοι όμως απάντησαν με το ίδιο «νόμισμα», ήλεγξαν πλήρως τον ρυθμό από τα μέσα του σετ και έπειτα, φτάνοντας με σχετική άνεση στην κατάκτησή του με 25-21.

Ακόμα πιο εντυπωσιακό ήταν το δεύτερο σετ, με τους γηπεδούχους να μπαίνουν δυνατά και να προηγούνται με 5-1. Μάλιστα, η ομάδα του Σάκη Ψάρρα διατηρούσε το προβάδισμα μέχρι και τα μέσα του σετ (13-11). Κάπου εκεί όμως ο ΠΑΟΚ βρήκε το μπλοκ και τα χτυπήματα που χρειαζόταν, ισοφαρίζοντας σε 23-23. Ο Μίλων έκανε το 24-23, όμως με τρεις αναπάντητους πόντους, ο ΠΑΟΚ έφτασε στο 26-24 και στην κατάκτηση του πολυπόθητου δεύτερου σετ για το 2-0!

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» μπήκε στο τρίτο σετ με διάθεση να «καθαρίσει» την υπόθεση νίκη και να μην μπει σε περιπέτειες. Και αυτό ακριβώς έκαναν οι παίκτες του Γιάννη Καλμαζίδη, αφού από νωρίς έχτισαν μια διαφορά 5 πόντων (10-15), ενώ έκλεισε το σετ και το παιχνίδι με ένα εντυπωσιακό σερί 7-1 για το 3-0 σετ και το 25-15.