Διπλό… σωτηρίας για τη Φουενλαμπράδα, που βγήκε ζωντανή στο θρίλερ με την Ομπραντόιρο και έφυγε με το ροζ φύλλο αγώνα από το Σαντιάγο ντε Κομποστέλα επικρατώντας 104-101 στην παράταση της τοπικής ομάδας.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα και προηγήθηκαν 50-36 στο ημίχρονο, ωστόσο η ομάδα του Κουσπινέρα αντέδρασε στο δεύτερο μέρος και οδήγησε το παιχνίδι στην παράταση (88-88 στα 40’).

Εκεί, οι φιλοξενούμενοι αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι και με πρωταγωνιστή τον Κρους έφτασαν στο διπλό (101-104), με τον Κώστα Βασιλειάδη να έχει την ευκαιρία να ισοφαρίσει στο φινάλε του έξτρα πεντάλεπτου, αλλά αστόχησε σε τρίποντο.

Ο Έλληνας γκαρντ σημείωσε 11 πόντους συνολικά (με 3/10 εντός παιδιάς), ενώ πρώτος σκόρερ για την ομάδα του ήταν ο Ομπστ, που σταμάτησε στους 17. Από την άλλη, για τους νικητές ξεχώρισαν οι Κρους (26 πόντοι, 9 ριμπάουντ), Ρόουλαντ (21 πόντοι).