Μετά το ντέρμπι στο πρωτάθλημα, η Μονακό πήρε και αυτό στην Ευρωλίγκα φέτος, επικρατώντας 80-70 της Βιλερμπάν!

Για 36 λεπτά οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι, με το σκορ στην ισοπαλία (68-68) σε εκείνο το σημείο, αλλά στα τελευταία οι Τζέιμς και Ντιάλο έκαναν την καθοριστική αντεπίθεση για το ροζ φύλλο, που έστειλε τους Μονεγάσκους στο 5-2. Από την άλλη, η ASVEL υποχώρησε στο 1-6.

Ο Ντιάλο ήταν και κορυφαίος για τους Μονεγάσκους με 21 πόντους και 9 ριμπάουντ, με τον Οκόμπο να προσθέτει 16π. και τον Τζέιμς 15π.

Από την ομάδα του Ποτσέκο, πρώτος σκόρερ ήταν ο Λουβαβού-Καμπαρό με 18 πόντους.

Μαζί ήταν οι δύο ομάδες στα πρώτα πέντε λεπτά με το σκορ στην ισοπαλία (12-12). Στη συνέχεια και με απανωτά τρίποντα, η Βιλερμπάν πήγε στο +11 (12-23), με τις 2/2 βολές του Λόιντ να διαμορφώνουν το 14-23 της πρώτης περιόδου.

Μία άτυπη «μονομαχία» ανάμεσα σε Οκόμπο και Σκοτ ήταν πρώτα στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν την απόστασή τους (24-32), μέχρι το 14’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι Μονεγάσκοι πήραν τον έλεγχο χάρη στον Ντιάλο, ο οποίος τους έσπρωξε σε επιμέρους σκορ 15-2, για το +5 (39-34), στο 18’. Στα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε κάτι και έτσι οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με το +4 (41-37).

Με σερί 5-0 ξεκίνησε η Βιλερμπάν στο δεύτερο μέρος για το προβάδισμα (41-42). Η απάντηση της Μονακό ήταν άμεση, με τους Λόιντ και Μοτιεγιούνας να την στέλνουν στο +9 (53-44), στο 24’. Ωστόσο, η συνέχεια ανήκε ολοκληρωτικά στην ASVEL, η οποία με τους Ντε Κολό και Λοβέρν αλλά και τα επιθετικά ριμπάουντ πήρε τον έλεγχο και έφερε τούμπα το ματς, κλείνοντας την τρίτη περίοδο στο +4 (57-61).

Το καλάθι του Λουβαβού-Καμπαρό στην αρχή του τέταρτου δεκάλεπτου έστειλε τη Βιλερμπάν στο +6 (57-63), με τη Μονακό να απαντά με τον «ζεστό» Ντιάλο και σερί 8-0, για το δικό της προσπέρασμα (66-63), στο 33’. Οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν το ματς και έμειναν σ’ αυτό (68-68), μέχρι το 36’. Στη συνέχεια και με πρωταγωνιστές τους Τζέιμς και Ντιάλο οι Μονεγάσκοι πήραν μεγάλη… ώθηση για το +9 (77-68) και τη νίκη με το τελικό 80-70.

Τα δεκάλεπτα: 14-23, 41-37, 57-61, 80-70