Με επιβλητική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, η Άλμπα πέρασε από την έδρα της Μπάγερν Μονάχου (69-81) κι έκανε το 2-1 στη σειρά των τελικών του γερμανικού πρωταθλήματος!

Παράλληλα, η ομάδα του Ρενέσες ανέκτησε το πλεονέκτημα έδρας και χρειάζεται μία ακόμα νίκη για να κατακτήσει τον τίτλο.

Κορυφαίοι για τους θριαμβευτές οι Σίκμα (13 πόντοι, 11 ριμπάουντ) και Έρικσον (13 πόντοι, 4 ριμπάουντ), ενώ από τους ηττημένους διασώθηκε ο Σίλι (23 πόντοι με 5/7 τρίποντα).

Οι Βαυαροί ήταν ελαφρώς ανώτεροι στο πρώτο μέρος, ωστόσο η Άλμπα έτρεξε σερί 8-0 στο φινάλε του 20λεπτου και ισοφάρισε (37-37).

Η ομάδα του Τρινκιέρι ξέφυγε με +9 στην εκκίνηση της 3ης περιόδου (50-41 στο 24’), όμως και πάλι οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν: με σερί 10-0, μετέτρεψαν το -7 σε +3 στο φινάλε του δεκαλέπτου (56-59).

Οι δύο αντίπαλοι συμβάδιζαν στο σκορ και στα πρώτα λεπτά της 4ης περιόδου, αλλά η Μπάγερν υπέστη βραχυκύκλωμα κι έδωσε το δικαίωμα στους παίκτες του Ρενέσες να τρέξουν 9-0 και να απομακρυνθούν με +11 (64-75 στο 36’).

Το τελικό 69-81 χάρισε τη 2η νίκη στους τελικούς για την Άλμπα, που έχει την ευκαιρία να τελειώσει τη σειρά στο αυριανό (4ο) ματς.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 37-37, 56-59, 69-81.