Έστω κι αν αγχώθηκε στο τέλος, η Μπάγερν Μονάχου έκανε το καθήκον της απέναντι στην Άουγκσμπουργκ (3-1) και προκρίθηκε στους «16» του κυπέλλου Γερμανίας, όπου θα αντιμετωπίσει την Βόλφσμπουργκ. Παρότι, αγωνίστηκαν με αρκετές αλλαγές, οι Βαυαροί δεν είχαν πρόβλημα να πετύχουν τρία τέρματα και να ισοφαρίσουν το ρεκόρ συνεχούς σκοραρίσματος στην «Allianz Arena».

Το χθεσινό (26/10) ματς των πρωταθλητών Γερμανίας ήταν το 35ο συνεχόμενο που σκοράρουν στο γήπεδό τους σε όλες τις διοργανώσεις και αποτελεί ισοφάριση του ρεκόρ που κράτησε από τις 19 Δεκεμβρίου 2007 ως τις 14 Απριλίου 2009. Τότε, ο απολογισμός ήταν 24 νίκες, 8 ισοπαλίες, 3 ήττες και τα τέρματα 100-35. Στο δεύτερο σερί που ξεκίνησε στις 12 Μαΐου 2015 και μέχρι σήμερα, ο πραγματικά απίστευτος απολογισμός είναι 32 νίκες, 2 ισοπαλίες και 1 ήττα, ενώ τα γκολ είναι 105-18. Πλέον, στο παιχνίδι με την Χόφενχαϊμ στις 5 Νοεμβρίου, θα έχουν την ευκαιρία να σπάσουν αυτό το ρεκόρ.

Παράλληλα, αυτό ήταν το 25ο συνεχόμενο παιχνίδι στη διοργάνωση του κυπέλλου, στο οποίο οι Βαυαροί δεν χάνουν είτε στην κανονική διάρκεια των 90 λεπτών, είτε στην παράταση, δηλαδή μετά από 120 λεπτά. Τελευταία φορά που γνώρισαν την ήττα, ήταν στον τελικό του 2012 στο Βερολίνο από την Μπορούσια Ντόρτμουντ με σκορ 5-2. Έκτοτε μετρούν νίκες στα 90άλεπτα 21 αγώνων, δύο προκρίσεις στα πέναλτι και δύο κατακτήσεις, μια στην παράταση και άλλη μια στα πέναλτι.

Επιμέλεια: Τάσος Νικολόπουλος