Στην οκτάδα… at the buzzer η Ζαλγκίρις!

Η ομάδα του Κάουνας άντεξε στην αντεπίθεση της Μπάγερν στα τελευταία δευτερόλεπτα και νικώντας 83-80, στο Μόναχο, πήρε το τελευταίο εισιτήριο για τα playoffs, αφήνοντας εκτός την Μπασκόνια!

Στο +10 (68-78) ήταν οι Λιθουανοί στο 38', με τους Βαυαρούς να βάζουν... φωτιά στο ματς στο τέλος, μειώνοντας στον πόντο (78-79), στα 28'' πριν τη λήξη. Ωστόσο, η ψυχραιμία των Λεκαβίτσιους και Ουλάνοβας από τη γραμμή των βολών, που έκαναν μαζί 4/4, έδωσαν το ροζ φύλλο στην ομάδα τους.

Κορυφαίος για τη Ζαλγκίρις, η οποία ολοκλήρωσε την κανονική περίοδο της Ευρωλίγκας στο 19-15, ήταν ο Λεκαβίτσιους με 20 πόντους, με τον Σμιτς να προσθέτει άλλους 16π.

Από την άλλη, η Μπάγερν υποχώρησε στο 11-23 και πρώτος της σκόρερ ήταν ο Γουόλντεν με 14 πόντους.

Χέρι-χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες από το ξεκίνημα, καθώς καμία δεν μπορούσε να ξεφύγει, με τη Ζαλγκίρις να κλείνει μπροστά (18-19) την πρώτη περίοδο, χάρη σε τρίποντο του Μπραζντέικις.

Οι Λιθουανοί συνέχισαν το ίδιο και στο δεύτερο δεκάλεπτο, πηγαίνοντας στο +5 (21-26) και διατηρώντας το προβάδισμά τους (31-34), μέχρι το 17’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η Μπάγερν έκανε την αντεπίθεσή της και με Γουόλντεν και Γουέιλερ-Μπαμπ έκανε σερί 7-0, για το +4 (38-34), στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Εντυπωσιακό ξεκίνημα έκανε στο δεύτερο μέρος η Ζαλγκίρις, καθώς έτρεξε επιμέρους σκορ 2-12, για το +6 (40-46), στο 25’. Οι Λιθουανοί διατηρούσαν τον έλεγχο μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου, που τους βρήκε στο +4 (47-51).

Πιο δυνατά μπήκε η Μπάγερν στο τέταρτο δεκάλεπτο, φέρνοντας αρχικά το ματς στην ισοπαλία (58-58) και παίρνοντας το προβάδισμα (61-60), στο 33’. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με άμυνες και τους Λεκαβίτσιους και Ουλάνοβας αρχικά για το +6 (65-71) και στη συνέχεια στο +10 (68-78), στο 38’. Η απάντηση των Βαυαρών ήρθε από τον Ομπστ, ο οποίος πήρε… φωτιά και έφερε το ματς στον πόντο (78-79), στα 28’’ πριν από τη λήξη. Ακολούθησαν 2/2 βολές από Λεκαβίτσιους και Γουόλντεν (80-81). Στα 9,6’’ έκανε 2/2 και ο Ουλάνοβας, με τον Γουίνστον να αστοχεί στην τελευταία επίθεση και τη Ζαλγκίρις να παίρνει τη νίκη με σκορ 80-83.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 38-34, 47-51, 80-83