Επιστροφή στις νίκες για την Μπαρτσελόνα στη La Liga, η οποία επικράτησε στο «Καμπ Νου» 5-2 της Χετάφε για την 32η αγωνιστική, με τον Λιονέλ Μέσι να έχει δύο γκολ, μία ασίστ και δοκάρι. Οι «μπλαουγκράνα» ανέβηκαν ξανά στην 3η θέση προσπερνώντας τη Σεβίλλη και βρίσκονται με παιχνίδι λιγότερο στο -5 από την Ατλέτικο Μαδρίτης και στο -2 από τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Μόλις στο 4ο λεπτό του αγώνα ο Αργεντινός σταρ είχε δοκάρι σε φοβερό σουτ εκτός περιοχής, αλλά τέσσερα λεπτά αργότερα (8') βρήκε δίχτυα για το 1-0 των «μπλαουγκράνα». Ο Μπουσκέτς τον έβγαλε τετ α τετ με υπέροχη πάσα στην πλάτη της άμυνας και εκείνος δεν έχασε την ευκαιρία να πετύχει το 24ο γκολ του στη φετινή La Liga.

Το προβάδισμα των γηπεδούχων ωστόσο δεν κράτησε πολύ, καθώς στο 12' η Χετάφε ισοφάρισε με αυτογκόλ του Λανγκλέ: Ο Άνχελ έκανε την προβολή από κοντά και η μπάλα βρήκε στον Γάλλο πριν καταλήξει στα δίχτυα.

Στο 31ο λεπτό ήρθε το 2-1 έπειτα από τραγική ασυνεννοησία στην άμυνα της Χετάφε και νέο αυτογκόλ, από τον Σακλά, που θέλησε να γυρίσει την μπάλα προς τα πίσω αλλά την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του.

Το ημίχρονο έκλεισε με προβάδισμα δύο γκολ για τους Καταλανούς, αφού στο 33' ο Μέσι πήρε το ριμπάουντ από δικό του σουτ στο δοκάρι και πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα για το 3-1.

Στο 68ο λεπτό η Χετάφε μπήκε ξανά στο παιχνίδι, μειώνοντας σε 3-2 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ουνάλ, που παραχώρησε ο Αραούχο. Ο Ουρουγουανός αμυντικός εξιλεώθηκε στο 87ο λεπτό, όταν σκόραρε με κεφαλιά από κόρνερ-ασίστ του Μέσι και κλείδωσε τη νίκη για την Μπαρτσελόνα (4-2).

Το τελικό 5-2 έγραψε ο Γκριεζμάν με πέναλτι στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Αναλυτικά η 32η αγωνιστική:

Τετάρτη 21/4
Λεβάντε-Σεβίλλη 0-1
(53' Ελ Νεσίρι)
Οσασοσούνα-Βαλένθια 3-1
(13' Κάλβο, 32' Καλέρι, 67' πεν. Τόρες - 30' Γκαμεϊρό)
Μπέτις-Αθλέτικ Μπιλμπάο 0-0
Αλαβές-Βιγιαρεάλ 2-1
(17' Χοσελού, 80' Μέντες - 50' Πάκο Αλκάθερ)
Έλτσε-Βαγιαδολίδ 1-1
(22' Τσάβες - 86' Λούκας Ολάθα)
Κάντιθ-Ρεάλ Μαδρίτης 0-3
(30' πέν., 40' Μπενζεμά, 33' Οντριοθόλα)

Πέμπτη 22/4
Ατλέτικο Μαδρίτης-Ουέσκα 2-0
(38' Kορέα, 80' Καράσκο)
Γρανάδα-Έιμπαρ 4-1
(21', 77' Σολδάδο, 37' Πουέρτας, 81' Κένεντι - 64' Κίκε)
Ρεάλ Σοσιεδάδ-Θέλτα 2-1
(25' Πόρτου, 39' πεν. Γιανουζάι - 22' Μάγιο)
Μπαρτσελόνα-Χετάφε 5-2
(8', 33' Μέσι, 28' αυτ. Σακλά, 87' Αραούχο, 90+3' πεν. Γκριεζμάν - 12' αυτ. Λενγκλέ, 68' πεν. Ουνάλ)

Σεβίλλη-Γρανάδα (19:30)
Αθλέτικ Μπιλμπάο-Ατλέτικο Μαδρίτης (22:00)
Δευτέρα 26/4
Έιμπαρ-Ρεάλ Σοσιεδάδ (22:00)

Έξαλλος με το VAR ο Μπαράχα: «Υπάρχει οφσάιντ στο γκολ του Φερμίν»

Ξετύλιξε το «δώρο» του Μαμαρντασβίλι ο «καυτός» Λεβαντόφσκι και... ανατροπή στην ανατροπή για την Μπαρτσελόνα

Η αδιανόητη γκάφα του Τερ Στέγκεν στο ιστορικό του παιχνίδι με την Μπαρτσελόνα

Χωρίς νικητή το ντέρμπι της Ανδαλουσίας, αρκέστηκαν στον βαθμό Μπέτις και Σεβίλλη στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν»

Τρομερή ατμόσφαιρα και εντυπωσιακό κορεό στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν» πριν την έναρξη του ντέρμπι της Ανδαλουσίας!