Εμφατική πρόκριση στα προημιτελικά του Europa Conference League πήρε η Γάνδη! Η ομάδα του Βανχάεζεμπρουκ επικράτησε 4-1 της Μπασάκσεχιρ στην Κωνσταντινούπολη και μετά το 1-1 του πρώτου αγώνα, έγινε η πρώτη ομάδα που έφυγε για τους "8" της διοργάνωσης.

Το ματς είχε για απόλυτο πρωταγωνιστή τον Όρμπαν, ο οποίος καθάρισε μόνος του την πρόκριση με απίθανο χατ-τρικ σε τρία λεπτά! Διότι άνοιξε το σκορ στο 31', δευτερόλεπτα αργότερα σκόραρε ξανά και το απόλυτο σοκ για τους Τούρκους ολοκληρώθηκε στο 34' με το 3-0!

Βέβαια, κάπου εκεί μπήκε στην εξίσωση και ο πρώην φορ του Ολυμπιακού και νυν της Γάνδης, Ούγκο Κάιπερς, ο οποίος στο 37ο λεπτό έγραψε το 4-0 και ολοκλήρωσε ένα εφιαλτικό πρώτο ημίχρονο για την Μπασάκ, αλλά και... ονειρικό για τους Βέλγους.

Το μοναδικό που άλλαξε στο ματς ήταν το σκορ, αφού ο Γιανουζάι στο 88ο λεπτό μείωσε στο τελικό 4-1.

Το πρόγραμμα των αγώνων:

Τετάρτη 15/03
Μπασακσεχίρ-Γάνδη 1-4 (1-5)

Πέμπτη 16/03
(19:45) Tζουγκάρντεν-Λεχ Πόζναν (0-2)
(19:45) Σίβασπορ-Φιορεντίνα (0-1)
(19:45) Σλόβαν Μπρατισλάβας-Βασιλεία (2-2)
(22:00) Βιγιαρεάλ-Άντερλεχτ (1-1)
(22:00) Γουέστ Χαμ-ΑΕΚ Λάρνακας (2-0)
(22:00) Νις-Σέριφ Τίρασπολ (1-0)
(22:00) Άλκμααρ-Λάτσιο (2-1)

*σε παρένθεση το συνολικό σκορ

Σπουδαία κίνηση από την ΠΑΕ Ολυμπιακός: Κάλεσε τον μικρό Γιαννάκη στον τελικό του Conference League!

Πλησιάζει το sold out για τη Φιορεντίνα - Έφυγαν σχεδόν 8 χιλ. εισιτήρια για OPAP Arena

Ολυμπιακός: «Αίτηση από το 90% των κατόχων διαρκείας για ένα εισιτήριο για Conference - Μέσα στην εβδομάδα οι τυχεροί»!

Απαγόρευση μετακίνησης οπαδών του ΠΑΟΚ στο πρώτο εκτός έδρας της νέας σεζόν από την UEFA!

«Έτοιμοι για κόλαση» οι φίλοι της Φιορεντίνα στην Αθήνα

Τι ισχύει για το δημοσίευμα περί οπαδών ΑΕΚ και Παναθηναϊκού που αγοράζουν εισιτήρια για τον τελικό του Conference

Πάνω από Σαλάχ, Μανέ και Ντρογκμπά: Έγραψε ιστορία στην Ευρώπη ο Ελ Κααμπί!

Καρεμπέ: «Το έκανε ο Παναθηναϊκός το 1971, τώρα είναι η σειρά μας»

Η ΕΠΟ ανακοίνωσε όλα τα αντικείμενα που θα απαγορεύονται να περάσουν στον τελικό του Conference

Οι φίλοι της Φιορεντίνα «εξαφάνισαν» 4.500 εισιτήρια για τον τελικό με τον Ολυμπιακό!